piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
środa, 24 grudzień 2014 10:47

NCBR rozdał młodym naukowcom 40 mln zł Wyróżniony

Napisane przez Newseria
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
NCBR rozdał młodym naukowcom 40 mln zł fot. sxc.hu

Młodzi liderzy nagrodzeni. W piątej edycji programu Lider, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, 36 młodych naukowców otrzymało w sumie 40 mln zł na realizację swoich innowacyjnych projektów. – Bez wsparcia młodych i zdolnych ludzi duże środki z UE i budowana infrastruktura naukowa będą nieprzydatne – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Wszyscy dzisiaj mówimy o innowacyjności, a ona bez nauki nie istnieje. Więc tworzymy ramy prawne i finansowe, będą duże fundusze strukturalne na współpracę nauki i biznesu, przygotowujemy różne centra transferu technologii, ale tak naprawdę te ramy będą puste bez liderów, bez ludzi młodych, zmotywowanych, energicznych, z pomysłami, którzy chcą z jednej strony uprawiać dobrą naukę, a z drugiej strony wdrażać swoje pomysły, żeby były pożyteczne dla społeczeństwa i gospodarki – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W piątej edycji programu Lider, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, 36 młodych naukowców otrzymało w sumie 40 mln złotych na realizację swoich projektów. Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wynosi 1,2 mln złotych, a jego realizacja może trwać do 36 miesięcy. Dzięki udziałowi w programie młodzi naukowcy zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu na początku kariery naukowej – wyłonieni w dwuetapowym konkursie laureaci otrzymują środki na stworzenie i zarządzanie własnym zespołem badawczym. Wyniki ich badań mają być potem wdrożone w gospodarce.

– Uczymy się powoli, że trzeba skomercjalizować wyniki nauki, bo duża jej część powinna być praktyczna i przydatna dla społeczeństwa. Ale żeby udawała nam się ta komercjalizacja, wszyscy uczestnicy tego długiego procesu muszą mieć świadomość, jak ważna jest współpraca, jak ważne są rozwiązania prawne, które w tej chwili powstają – podkreśla minister.

Zainteresowanie programem jest duże – w tej edycji wpłynęło 240 wniosków, z których ze względów formalnych odrzucono 11, a dofinansowanie otrzymał co szósty projekt.

NCBR w planach ma już uruchomienie kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

– W ciągu pięciu edycji programu przyznaliśmy już 176 grantów na łączną kwotę 182 mln zł. Mamy więc zainwestowane spore pieniądze w karierę najlepszych młodych naukowców i to pozwala nam z optymizmem myśleć o polskiej nauce już za kilka lat – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach dotychczasowych edycji największą liczbą liderów może się poszczycić Politechnika Warszawska. Z tej uczelni pochodzi 16 młodych naukowców wyróżnionych przez NCBR. Na kolejnych miejscach znalazły się Politechnika Gdańska (12 liderów) oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Łódzka (po 9 liderów). Spośród uniwersytetów najwięcej laureatów programu Lider pochodzi z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego (po 7 laureatów).

– Na całym świecie już dostrzeżono, że młodzi wymagają specjalnej szansy, że mogą mieć równie dobre pomysły co doświadczeni naukowcy, a na pewno mają w większości przypadków więcej entuzjazmu i chęci zmagania się z tym, co się wydaje niemożliwe. Dlatego na nich trzeba stawiać, nie rezygnując ze wsparcia najlepszych naukowców o dojrzałym profilu – zapewnia prof. Kurzydłowski.

Wśród osiągnięć Liderów na pierwszy plan wysuwa się sukces laureata trzeciej edycji programu dra inż. Tomasza Żernickiego i jego projekt AudioSense: Opracowanie prototypowego systemu rekonstrukcji wirtualnej sceny dźwiękowej z wykorzystaniem bezprzewodowych sieci sensorowych. Eksperci podkreślają, że Zylia, stworzony przez jego firmę wynalazek, może zrewolucjonizować branżę muzyczną i filmową.

a