środa, wrzesień 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 22 grudzień 2014 12:08

Czesi i Słowacy poziom wyżej

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Ornass-Kubacki Marcin Ornass-Kubacki fot. newseria

SES, światowy operator satelitarny, rozpoczął testową transmisję treści w jakości Ultra HD poprzez satelitę ASTRA 3B. Dostawcą sygnału jest czeski publiczny nadawca telewizyjny CT oraz słowacki nadawca publiczny RTVS.

Operatorzy publiczni i wiodące firmy z branży nadawczej w Czechach i na Słowacji są członkami Forum Ultra HDTV. Głównym celem tej inicjatywy, powołanej w październiku 2013 roku, jest tworzenie i dystrybucja treści Ultra HD w Czechach i na Słowacji. Firma SES Astra niedawno dołączyła do tej inicjatywy.

- SES jest w awangardzie nowych technologii nadawania od startu cyfrowej telewizji DTH w Europie w roku 1996 oraz HDTV w roku 2005. Współpracujemy z naszymi partnerami w branży w celu wspierania ekosystemu Ultra HD i jesteśmy zadowoleni z faktu, że publiczni nadawcy na Słowacji oraz w Republice Czeskiej są zainteresowani dostarczaniem poprzez satelitę nowych, niezwykłych wrażeń swoim widzom - powiedział Marcin Ornass-Kubacki, prezes Astra Central Eastern Europe.

Ultra HD, obecnie najlepszy standard nadawania, oferuje czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż dzisiejsza HDTV. Dla widza oznacza to więcej wrażeń podczas odbioru relacji z imprez sportowych oraz bardziej wciągające doznania przy oglądaniu filmów i programów dokumentalnych. SES po raz pierwszy pokazał jakość Ultra HD podczas targów IBC 2012, a w kwietniu 2013 roku zaprezentował technologię Ultra HD w sposób możliwy do komercyjnego wykorzystania przy użyciu standardu HEVC.

SES to wiodący światowy operator satelitarny, posiadający flotę ponad 50 satelitów geostacjonarnych. Firma świadczy satelitarne usługi telekomunikacyjne na rzecz nadawców, firm dostarczających treść i usługi internetowe, operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych, a także firm i organizacji rządowych na całym świecie.

a