czwartek, wrzesień 23, 2021
Follow Us
wtorek, 14 październik 2014 13:51

W Wielkopolsce przybywa proekologicznych inwestycji Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Wielkopolsce przybywa proekologicznych inwestycji fot. www.sxc.hu

Wartość kredytów proekologicznych udzielonych w bieżącym roku przez Bank Ochrony Środowiska na terenie Wielkopolski przekroczyła już 100 mln zł.

Wśród najbardziej popularnych inwestycji wspieranych przez BOŚ Bank warto wymienić m.in. przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej oraz zakup kolektorów słonecznych. W regionie przybywa też ekologicznych elektrowni. Do największych inwestycji tego typu sfinalizowanych w tym roku i współfinansowanych przez BOŚ Bank należą Bioelektrownia Przykona oraz Mała Elektrownia Wodna Rosko.

Inwestycje z zakresu efektowności energetycznej, jak m.in. modernizacje procesów technologicznych, zamiana kotłów węglowych lub olejowych na nowoczesne źródła odnawialne, czy chociażby gazowe, termomodernizacja budynków mieszkalnych i obiektów gminnych, w tym szkół, wzbudzają coraz większe zainteresowanie inwestorów, zarówno przedsiębiorców jak samorządów. Na ponad 100 mln zł kredytów proekologicznych udzielonych przez BOŚ Bank na terenie Wielkopolski, te z obszaru efektywności energetycznej, stanowiły niemal 50 proc. (w ujęciu wartościowym).

- Wspierane przez nas działania z zakresu efektywności energetycznej obniżają koszty działania przedsiębiorców i samorządów – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku

Niesłabnącą popularnością cieszyły się wśród mieszkańców Wielkopolski kolektory słoneczne. Od stycznia do końca września BOŚ Bank udzielił finansowania na blisko 400 inwestycji solarnych.

- Zainteresowanie instalacjami solarnymi podsycał program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki na ten cel praktycznie jednak już się wyczerpały. Wiemy jednak, że wielu klientów czeka na uruchomienie nowego projektu, nazywanego w skrócie Programem Prosument, przewidującego dopłaty do niewielkich rozproszonych źródeł energii. Uruchomienie tych dotacji powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania Polaków instalacjami fotowoltaicznymi – czyli mikroelektrowniami słonecznymi, które w znacznym stopniu mogą zaspokajać potrzeby rodzin na prąd – wyjaśnia Anna Żyła.

W Wielkopolsce nie brakuje też większych przedsięwzięć z zakresu energetyki odnawialnej. W 2014 r. przy współudziale środków z BOŚ Banku sfinalizowane zostały dwie ekologiczne elektrownie. Jedną z nich jest Mała Elektrownia Wodna Rosko (zbudowana na progu wodnym Rosko na Noteci), która rocznie ma wytwarzać ponad 2 GWh energii elektrycznej (jej moc to 360 kW). Całkowity koszty tej inwestycji to ponad 9,4 mln zł. Z kolei Bioelektrownia Przykona (biogazownia rolnicza), położona na terenie gminy o tej samej nazwie, ma moc bliską 2 MW. Wielkość inwestycji to 32 mln zł.

a