piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
wtorek, 16 październik 2012 10:36

Kryzys ogarnia cały świat

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kryzys ogarnia cały świat www.sxc.hu

W USA - słabnący popyt wewnętrzny. Ponadto pogłębiająca się recesja w krajach południa strefy euro i słabnący popyt krajowy w Niemczech, a także dalsze spowolnienie gospodarek naszego regionu Europy w wyniku zaostrzającego się kryzysu w strefie euro. To tylko niektóre z prognoz najnowszego wydania kwartalnego biuletynu NBP „Koniunktura Międzynarodowa”.

Autorzy dokumentu wskazują także na postępujące pogarszanie się koniunktury w gospodarkach krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Zauważają również ponowny wzrost cen na światowych rynkach surowcowych pod wpływem niższej podaży i działań wspierających koniunkturę międzynarodową w III kw. br.

W odniesieniu do Europy Środkowo-wschodniej, wg wrześniowych prognoz najszybszy wzrost PKB w 2012 r. będzie obserwowany na Łotwie (3,9 proc.). Wzrost PKB powyżej 2 proc. ma mieć miejsce jeszcze tylko w Polsce, Estonii, na Litwie i Słowacji. W 2013 r. gospodarki krajów bałtyckich w dalszym ciągu mają być liderami wzrostu w regionie (3,0 proc. w Estonii, 2,8 proc. na Litwie i Lotwie). Z kolei w Czechach, Słowenii i na Węgrzech oczekiwany jest spadek PKB w 2012 r. i jego bardzo powolna odbudowa w 2013 r.

Z kolei wzrost gospodarczy w USA ma przyspieszyć w 2012 r. w porównaniu z 2011 r., osiągając tempo 2,2 proc., w porównaniu z 1,8 proc. w ub.r. Jednak, w porównaniu z prognozami z czerwca br., we wrześniu br. o ile prognoza wzrostu gospodarczego na br. nie zmieniła się, to na rok 2013 r. została obniżona o 0,3 pkt. proc. do poziomu 2,1 proc.

Bieżące prognozy wskazują, że w 2012 r. PKB strefy euro nieznacznie się obniży. Prognozy spadku PKB kształtują się w przedziale 0,2-0,5 proc. Oczekiwania co do utrzymania się tendencji spadkowych w najbliższych kwartałach wynikają w dużej mierze z pogarszającej się sytuacji gospodarczej Włoch i Hiszpanii, w tym z utrzymujących się obaw co do kondycji hiszpańskiego sektora bankowego. Jednocześnie, w ostatnich miesiącach rewidowane były w

dół prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro na 2013 r. Niska prognozowana dynamika PKB w tym regionie (0,2-0,7 proc.) wynika z trwających dostosowań w sektorze prywatnym i publicznym, związanych z akumulacją przez nie nadmiernego zadłużenia. Czynnikiem ograniczającym wzrost PKB strefy euro są także napięcia w sektorze bankowym w części krajów członkowskich strefy euro. Czynnikiem ryzyka dla prognozowanej dynamiki PKB pozostaje możliwość eskalacji napięć na rynku finansowym strefy euro i nasilenia się ich wpływu na sferę realną (przemysł, budownictwo, eksport itd.). Niepewność co do kształtowania się dynamiki PKB w strefie euro w średnim okresie jest związana także z niepewnością odnośnie do tego, kiedy pozytywne długookresowe efekty reform strukturalnych i konsolidacji fiskalnej w krajach członkowskich strefy euro zaczną przeważać nad ich krótkookresowym negatywnym wpływem na aktywność gospodarczą w regionie.

W odniesieniu do Chin biuletyn NBP wskazuje, ze prognozy z września br. dotyczące wzrostu gospodarczego tego kraju w 2012 r. są wyraźnie niższe niż prognozy z czerwca 2012 r. Realny PKB wzrośnie o 7,7 proc. r/r (w czerwcu br. prognozowano wzrost w tempie 8,1 proc.), a w 2013 r. przyspieszy do 8,1 proc. r/r (wobec tempa 8,4 proc. prognozowanego w czerwcu br.). Jednocześnie w porównaniu z czerwcem br., we wrześniu br. obniżono prognozy inflacji zarówno na 2012 r., jak i 2013 r. (odpowiednio o 0,5 pkt. proc. i 0,2 pkt. proc.). Zgodnie z bieżącymi prognozami analityków rynkowych dynamika PKB osiągnie dołek w III kw. br., po czym od IV kw. br. zacznie przyspieszać. Na to, czy scenariusz ten się sprawdzi, duży wpływ będzie miała koniunktura w otoczeniu zewnętrznym Chin, zwłaszcza w strefie euro, a także działania chińskich władz stymulujące popyt wewnętrzny.

{jumi [*9]}

a