updated 8:29 PM CEST, May 19, 2019
A+ A A-

Koleją na Okęcie od 1 czerwca

  • Napisał 
  • Dział: Firmy
Podczas jednego z przejazdów próbnych nową łącznicą na Okęcie. Fot. Koleje Mazowieckie Podczas jednego z przejazdów próbnych nową łącznicą na Okęcie.

Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie tunelu kolejowego na warszawskim lotnisku, wraz z przystankiem przy terminalu.

Ministerstwo transportu poinformowało, że pierwsze rozkładowe pociągi pojadą na lotnisko 1 czerwca br. Wartość inwestycji wyniosła ponad 400 mln zł. Odbyły się również inauguracyjne przejazdy lokomotyw PKP Intercity w barwach Euro 2012. PKP Intercity specjalnie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej uruchamia dodatkowe pociągi dla kibiców. Z okazji mistrzostw spółka zmieniła wygląd 20 lokomotyw. Szesnaście z nich prezentuje narodowe barwy drużyn piłkarskich biorących udział w Euro 2012, a cztery symbolizują areny sportowe, na których rozgrywane będą mecze w Polsce. Lokomotywy będą w ten sposób ozdobione do listopada br. Każda z nich pokona w tym czasie blisko 120 tys. km, a wszystkie razem 2,5 mln km. Oznakowanym lokomotywom towarzyszy hasło „Kolej porusza kibiców”. Linię będą obsługiwać także – o czym informowaliśmy - składy Kolei Mazowieckich oraz spółki SKM.

Nowa linia kolejowa od przystanku osobowego Służewiec do stacji MPL Okęcie zapewnia mieszkańcom Warszawy, turystom i kibicom sprawne połączenie z centrum miasta do Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Inwestycja powstała w ramach modernizacji linii kolejowej nr 8. Dzięki niej czas przejazdu z lotniska do dworca kolejowego Warszawa Centralna wyniesie około 20-30 minut. Realizacja nowej linii kolejowej na lotnisko została dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W jej ramach m.in. zbudowano dwutorowe połączenie od przystanku osobowego Warszawa Służewiec do stacji Warszawa - Lotnisko Chopina wraz z infrastrukturą dla prowadzenia ruchu pociągów oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Kompleksowo zmodernizowano także nawierzchnię kolejową toru nr 1 na linii nr 8, wykończono i wyposażono obiekt przeznaczony na stację kolejową Warszawa - Lotnisko Chopina oraz przebudowano przystanek osobowy Warszawa Służewiec.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation