wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 13 kwiecień 2012 06:55

Gaz skroplony za dwa lata

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gaz skroplony za dwa lata Fot. MSP

Według ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, budowa terminalu LNG (gazu skroplonego) postępuje zgodnie z harmonogramem.

Port o pow. 150 ha, najdłuższy falochron w Europie o dł. ok. 3 km, gazociąg przesyłowy długości 80 km oraz terminal przeładunkowy – to niektóre elementy gigantycznej inwestycji realizowanej w Świnoujściu. Budowa terminalu LNG została uznana przez polski rząd za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Terminal jest częścią lądową inwestycji, którą powszechnie nazywa się gazoportem. W jego skład wchodzą urządzenia rozładunkowe, zbiorniki magazynujące skroplony gaz ziemny i instalacje do regazyfikacji. Z kolei gazoport to całość przedsięwzięcia obejmującego terminal LNG, port zewnętrzny w Świnoujściu oraz gazociąg przyłączeniowy do gazowej sieci przesyłowej. Terminal LNG powstaje w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli on na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3 (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie). Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt realizują cztery podmioty: Polskie LNG SA (budowa terminalu LNG), Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA (budowa gazociągu Świnoujście-Szczecin, łączącego terminal z systemem przesyłowym), Urząd Morski w Szczecinie (budowa infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego), Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście (infrastruktura portowa, w tym budowa stanowiska statkowego). Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 r.

{jumi [*9]}

a