piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
wtorek, 20 grudzień 2011 10:17

Abolicja dla obcokrajowców

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Abolicja dla obcokrajowców www.sxc.hu

Od 1 stycznia 2012 r. cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie będą mogli zalegalizować swój pobyt.

Caritas Polska poinformowała, iż Urząd do spraw Cudzoziemców uruchomił stronę internetową www.abolicja.gov.pl. Znajdują się na niej informacje dla cudzoziemców o abolicji, a także zachęta do skorzystania z możliwości zalegalizowania pobytu w Polsce. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim. Można na niej znaleźć tekst ustawy abolicyjnej w pięciu językach. Ze strony można także ściągnąć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, jak również przeczytać jakie wymogi musi spełniać wniosek i jakie dokumenty należy do niego dołączyć. Wzory wypełnienia wniosku w trzech językach znajdują się w zakładce „Wniosek - krok po kroku“. Cudzoziemcy znajdą także informacje o tym, jak i gdzie należy złożyć wypełniony wniosek, jak również informacje o tym, gdzie szukać pomocy i co zrobić w przypadku decyzji negatywnej.

Abolicja (a właściwie: regularyzacja pobytu) oznacza możliwość starania się o zalegalizowanie dotychczas nielegalnego pobytu w Polsce bez ponoszenia konsekwencji prawno-karnych. Zezwolenie na pobyt tymczasowy orzekane w trybie abolicyjnym będzie wydawane na okres dwóch lat. Imigrant w tym czasie będzie mógł także podjąć pracę na podstawie umowy o pracę bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. W ustawie także złagodzono niektóre warunki potrzebne do legalizacji pobytu, jak na przykład konieczność posiadania wystarczających środków utrzymania. - Wchodzące z początkiem roku w życie przepisy pozwalają cudzoziemcom przebywającym nielegalnie w naszym kraju na zalegalizowanie pobytu. W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł podjąć legalną pracę, nie będzie musiał obawiać się skorzystania z opieki medycznej, a dzieci cudzoziemców będą mogły spokojnie uczęszczać do szkoły. Abolicja ma ogromne znaczenie dla tych wszystkich, którzy przebywają w tej chwili w Polsce nielegalnie a równocześnie wiążą z Polską swoją przyszłość, i stać się częścią polskiego społeczeństwa – mówi Mirosław Bieniecki, Koordynator ds. Zespołu Ekspertów Monitorującego Postępy w Polityce Integracyjnej w Caritas Polska.

O zalegalizowanie pobytu w trybie abolicyjnym będą mogli ubiegać się: 1. cudzoziemcy nielegalnie przebywający na terenie Polski nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r., których pobyt będzie nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy; 2. uchodźcy przebywający w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 r., którym przed tym dniem ostatecznie odmówiono nadania statusu uchodźcy i w decyzji zawarto orzeczenie o wydaleniu; 3. uchodźcy, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy na podstawie kolejnego wniosku złożonego przez nielegalnie przebywającego w Polsce imigranta. Na złożenie wniosku imigranci będą mieli pół roku od 1 stycznia 2012 r.

{jumi [*9]}

a