czwartek, maj 23, 2024
Follow Us
wtorek, 20 wrzesień 2011 11:14

Hellada na skraju bankructwa

Napisane przez Teresa Wójcik
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hellada na skraju bankructwa www.sxc.hu

Niemcy wprawdzie przegrali w 1945 r. wojnę o zdobycie Europy, ale obecnie zdobywają ją poprzez gospodarkę. UE i MFW wprowadziły „miękki” protektorat finansowy nad Grecją, ale oznacza to pośrednie naruszenie jej suwerenności państwowej.

{jumi [*4]}Niektórzy politycy Unii Europejskiej przyznają, że Grecja musiała się zgodzić na daleko idące ograniczenie swojej suwerenności. Dotyczy to nie tylko dyktowanych cięć w budżecie. Ale także bardzo drażliwego, wymuszonego na Atenach programu prywatyzacji majątku publicznego na ogromną skalę i pod kierunkiem międzynarodowym. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” stwierdził, że Niemcy są przygotowane na taką wyprzedaż, gdy Grecja – wbrew – nadziejom – definitywnie utraci płynność płatniczą. Zaś Jean-Claude Juncker, szef obszaru euro uważa, że w Grecji jest konieczny taki model prywatyzacji majątku państwowego jaki przyjęto dla b. NRD. Prywatyzację tę przeprowadzono w latach 1990 – 1994, wyprzedając za pośrednictwem Agencji „Treuhand” ponad 14 tys. firm. „Treuhand” – podkreśla Reuters – nie zarobił na wyprzedaży, przeciwnie, zgromadził straty wartości 172 mld dol., bo za prywatyzację firm uzyskiwał minimalne ceny. Na razie warunek dalszej pomocy dla Aten jest klarowny: UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy żądają, aby Grecja sprzedała majątek publiczny w wartości 5 mld euro jeszcze w bieżącym roku. Kontrolę nad wyprzedażą ma sprawować agencja spoza Grecji. Co ma być wystawione na sprzedaż – nie wiadomo. Ogólnikowo mowa o „firmach sektora publicznego” oraz o nieruchomościach państwowych. W amerykańskich mediach pojawiło się ostrzeżenie, że „Niemcy wprawdzie przegrali w 1945 r. wojnę o zdobycie Europy, ale obecnie zdobywają ją poprzez gospodarkę”. Analityk amerykańskiej „FoxNews” ostrzega – „Jeśli Niemcy dziś chcą kupić greckie wyspy za długi, to jutro zechcą od Czechów przejąć Sudety, a od Polaków Śląsk”. Premier Grecji Papandreu podkreśla: „Wydaliśmy olbrzymie sumy z budżetu na obronność, by zabezpieczyć wyspy w pobliżu tureckiego wybrzeża. Jeśli je stracimy – skutki będą przerażające”.

Według Pawła Szałamachy, prezesa Instytutu Sobieskiego - ważni oficjele Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Komisji Europejskiej, mówią jasno, że Grecja będzie musiała dokonać prywatyzacji pod ich dyktando. Podobnie postępowano z Irlandią, gdzie na kilka tygodni zarządzanie finansami przejęła grupa urzędników z EBC. Utrata suwerenności może nastąpić metodą faktów dokonanych.

{jumi [*9]}

a