Prawie połowa mieszkańców większych miast skorzysta z ulgi na internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 r., a co trzeci odliczy ulgę na dzieci.
{jumi [*4]}Takie są główne wnioski z badań przeprowadzonych przez Tax Care i Home Broker. Popularne jest też wspólne rozliczanie z małżonkiem. Ulga na internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6 proc. podatników - wskazują badanie ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów. Na dane Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczeń podatku za 2010 r. trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je bowiem dopiero w okresie wakacyjnym. I choć dane te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety przeprowadzonej przez Tax Care i Home Broker, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na internet rośnie (według danych MF z tej ulgi skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 r. 15 proc. podatników). Wysoki odsetek takich osób w ankiecie Tax Care i Home Broker wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z domowego dostępu do sieci. Wśród respondentów odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker aż 66 proc. stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat. Tax Care zwracał już uwagę, że, aby skorzystać z odliczenia na internet trzeba posiadać odpowiednią fakturę - papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku, np. dowód przelewu bankowego.
Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza ją odliczyć 28,6 proc. badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej, że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku. W tym wypadku, o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze uczące się i nie osiągające dochodów opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 r. z ulgi na dzieci skorzystało 18 proc. podatników. Wyniki badania wskazują także, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania skierowanego do małżeństw. Prawie 25 proc. badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy niż wskazują dane MF za 2009 r. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast. Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna, czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
{jumi [*9]}