niedziela, marzec 16, 2025
Follow Us
piątek, 07 marzec 2025 17:58

Konferencja w Senacie o deregulacji: Biurokracja do likwidacji? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich tygodniach oczy całego środowiska biznesowego zwrócone są na kwestię deregulacji. Szef Impostu, Rafał Brzoska, budzi zainteresowanie swoimi działaniami i spotkaniami z premierem. Jednak, jak podkreśla senator Krzysztof Kwiatkowski, ważną rolę w tych zmianach może odegrać również Senat.

Właśnie tam rusza duża konferencja poświęcona deregulacji, organizowana przez Senacką Komisję Ustawodawczą oraz Senacką Komisję Gospodarki, na czele której stoi były premier Waldemar Pawlak.

Deregulacja na forum Senatu

Senator Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Senat może odegrać kluczową rolę w procesie deregulacji, mając do dyspozycji szybkie narzędzia legislacyjne. Jak zaznaczył:

„Jeżeli jest zgoda co do kierunków, to mamy szybkie narzędzia ustawodawcze w postaci inicjatywy legislacyjnej Senatu. Z niej możemy skorzystać.”

Jego zdaniem, wprowadzenie zmian wymaga jednak szerokiej dyskusji i współpracy z przedsiębiorcami:

„Nie ma dobrych ustaw bez dobrej diagnozy, bez rozmowy z tymi, których te ustawy dotyczą.”

Dlatego też w Senacie odbywa się konferencja, której celem jest identyfikacja największych barier administracyjnych i prawnych, które utrudniają działalność gospodarczą w Polsce.

Redukcja biurokracji i uproszczenia dla firm

Jednym z głównych tematów dyskusji będzie eliminacja zbędnej biurokracji. Jak wskazał senator:

„Po co w wielu miejscach i wielu urzędach ciągle dostarczać papierowe zaświadczenia, jak większość z tych dokumentów już jest w formie elektronicznej?”

Podkreślił, że administracja państwowa powinna wykorzystywać dostępne technologie, by ograniczać obciążenia dla przedsiębiorców i umożliwić urzędom automatyczny dostęp do niezbędnych dokumentów, zamiast wymagać ich składania w wersji papierowej.

Kasowy VAT i skuteczniejsze kontrole

Podczas konferencji nie zabraknie również tematu kasowego VAT-u. Jest to rozwiązanie, o którym mówi się od dawna, a które mogłoby znacząco poprawić sytuację przedsiębiorców poprzez uproszczenie rozliczeń.
Senator przypomniał, że:

„O kasowym wacie mówi się od dłuższego czasu. Teraz, kiedy służby księgowe mają jednolity plik kontrolny i bieżący podgląd na podatnika, to służby skarbowe powinny także wychwytywać wszelkie nieprawidłowości.”

Jednocześnie podkreślił, że wprowadzenie tego rozwiązania wymaga inicjatywy Ministerstwa Finansów, ponieważ to ono ma wyłączne kompetencje do zaproponowania takiej reformy.

Nowe podejście do kontroli skarbowych

Kolejnym ważnym tematem debaty są kontrole skarbowe i ich ograniczenie do faktycznie uzasadnionych przypadków. Senator Kwiatkowski, były prezes Najwyższej Izby Kontroli, zaznaczył, że:

„Dzisiaj mamy dokumenty analityczne. Ten skarbowy rybak nie musi zarzucać sieci, wystarczy wędka. Analiza przepływów finansowych już wskazuje, który podmiot może budzić wątpliwości.”

Podkreślił również, że nieuczciwą praktyką jest wszczynanie kontroli tuż przed upływem terminu przedawnienia podatkowego, tylko po to, aby formalnie ją rozpocząć, ale nie prowadzić dalszych czynności.

„To, co jest praktyką, którą absolutnie musimy ukrócić, to rozczynanie kontroli bezpośrednio przed upływem okresu, za który już kontrolować nie można.”

Deregulacja szansą na rozwój gospodarki

W ocenie senatora Kwiatkowskiego deregulacja jest konieczna, by Polska gospodarka mogła się dynamicznie rozwijać. Działania te powinny jednak być podejmowane we współpracy z przedsiębiorcami i uwzględniać ich realne potrzeby. Jak zaznaczył:

„Będziemy robić takie rzeczy, które będą służyć polskim przedsiębiorcom.”

Czy działania Senatu i propozycje wypracowane podczas konferencji doprowadzą do rzeczywistych zmian w prawie? To pytanie pozostaje otwarte, jednak szeroka dyskusja w gronie ekspertów, przedsiębiorców i ustawodawców daje nadzieję na realne usprawnienia.


Źródło: ISBnews

a