czwartek, marzec 27, 2025
Follow Us
poniedziałek, 17 luty 2025 12:25

Czy Trump odda Europę Rosji? Analiza prof. Andrzeja Nowaka Wyróżniony

Napisane przez Biały Kruk
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Prof. Andrzej Nowak analizuje możliwe scenariusze i strategię USA wobec Rosji i Chin. Prof. Andrzej Nowak analizuje możliwe scenariusze i strategię USA wobec Rosji i Chin. mat.pras

Prof. Andrzej Nowak o geopolitycznych konsekwencjach drugiej kadencji Trumpa. Wydawnictwo Biały Kruk uruchomiło nowy cykl audycji politycznych prof. Andrzeja Nowaka pt. „Konsekwencje”.

Program będzie dostępny na kanale Biały Kruk TV na YouTube, a premierowe odcinki pojawią się co drugi czwartek o godz. 15:00. Pierwszy epizod miał swoją premierę 23 stycznia i skupił się na wpływie drugiej kadencji Donalda Trumpa na Europę oraz na przyszłości relacji amerykańsko-polskich.

Czy Trump zmieni układ sił w Europie?

Prof. Nowak podkreśla, że zmiana w Białym Domu ma ogromne znaczenie dla Polski, ale nie rozwiąże wszystkich jej problemów. Stany Zjednoczone od dawna są kluczowym sojusznikiem Polski, co symbolizują choćby pomniki Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w Waszyngtonie. Jednak przyszłość współpracy polsko-amerykańskiej zależy nie tylko od USA, ale i od strategii prowadzonej przez Warszawę.

„Prezydent Trump nie załatwi za nas naszych polskich spraw” – ostrzega prof. Nowak.

USA, Rosja i Europa – geopolityczna rozgrywka

Historyk przypomina, że w XIX wieku, gdy w Polsce trwało Powstanie Styczniowe, Stany Zjednoczone były pochłonięte wojną secesyjną. Wówczas Ameryka patrzyła na Rosję jako potencjalnego sojusznika, co okazało się błędnym założeniem.

„Rosja nigdy nie traktowała Stanów Zjednoczonych jako prawdziwego sojusznika” – podkreśla historyk.

Obecnie sytuacja wygląda inaczej – większość elit amerykańskich zgadza się, że Rosja Władimira Putina stanowi poważne zagrożenie i jest elementem szerszej osi geopolitycznej łączącej ją z Chinami.

Czy USA oddadzą Europę Rosji?

Według prof. Nowaka kluczowe pytanie brzmi: czy Ameryka zdecyduje się aktywnie walczyć o swoją pozycję w Europie, czy też wybierze strategię porozumienia z Rosją?

„Chińsko-rosyjska oś geopolityczna może zdominować Eurazję i zepchnąć Stany Zjednoczone do roli mocarstwa regionalnego” – ostrzega historyk.

W odcinku „Konsekwencji” prof. Andrzej Nowak analizuje kluczowe scenariusze przyszłości relacji USA z Europą. Czy Trump umocni amerykańską obecność w regionie, czy pozwoli Rosji zdobyć przewagę?

Cała analiza dostępna w nowym odcinku na Biały Kruk TV:

a