Ponad 235 mln metrów sześciennych do wydobycia
Zasoby nowo odkrytego złoża Siedlemin szacuje się na ponad 235 mln metrów sześciennych. Złoże zlokalizowane jest na głębokości ok. 3 km, a wiercenie otworu poszukiwawczego zrealizowała spółka Exalo Drilling z Grupy ORLEN.
Szybkie uruchomienie produkcji
Eksploatacja złoża Siedlemin będzie mogła ruszyć szybko dzięki istniejącej już infrastrukturze wydobywczej w regionie. ORLEN eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i będzie poszukiwać kolejnych. To dobra wiadomość dla regionu, który skorzysta z dodatkowych wpływów z opłat eksploatacyjnych.
Gaz ziemny – paliwo transformacji energetycznej
ORLEN podkreśla, że gaz ziemny jest ważnym elementem transformacji energetycznej, służącym do bilansowania systemu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Koncern planuje dalsze poszukiwania złóż w Wielkopolsce, co wpisuje się w strategię zwiększenia wydobycia gazu do 12 mld metrów sześciennych do 2030 roku.
Korzyści dla lokalnych społeczności
Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku, wyniosła prawie 80 mln zł.
Wielkopolska liderem wydobycia w Polsce
W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN wyniosło 7,1 mld metrów sześciennych, co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld metrów sześciennych, z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld metrów sześciennych.
Strategia ORLEN do 2035 roku
W nowej strategii Grupy ORLEN do 2035 r. koncern, jako cel wskazał zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld metrów sześciennych, w tym ze złóż w Polsce do 4 mld metrów sześciennych.