sobota, marzec 22, 2025
Follow Us
poniedziałek, 10 luty 2025 12:56

Obrońcy gotówki kontra rząd –  80% Polaków chce zachować gotówkę! Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Składający petycję. Od lewej: Alfred Bujara - Solidarność, Konrad Henning - Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth, Aleksandra Wróbel - Związek Pracodawców Polskich, Rafał Górski - Instyutut Spraw Obywatelskich, Jakub Rutkowski -  Instytut Libertatis Składający petycję. Od lewej: Alfred Bujara - Solidarność, Konrad Henning - Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth, Aleksandra Wróbel - Związek Pracodawców Polskich, Rafał Górski - Instyutut Spraw Obywatelskich, Jakub Rutkowski - Instytut Libertatis Tomasz Brzozowski

Koalicja dla Gotówki wystosowała apel do premiera Donalda Tuska o wycofanie rządu z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Sygnatariusze apelu podkreślają, że państwo powinno pozostać neutralne wobec form płatności, nie faworyzując elektronicznych transakcji kosztem gotówki.

Według badań ponad 80% Polaków sprzeciwia się likwidacji gotówki, a wśród młodych ten odsetek jest jeszcze wyższy. Czy rząd uwzględni głos obywateli?

Wpływ na gospodarkę

W apelu podkreślono, że obrót gotówkowy i bezgotówkowy to dwie równorzędne formy działalności gospodarczej, a wiele podmiotów funkcjonuje dzięki płatnościom gotówkowym – dotyczy to m.in. firm zajmujących się transportem gotówki, bankomatów czy kantorów wymiany walut. Zdaniem autorów listu, rząd RP powinien dbać o równe traktowanie wszystkich uczestników rynku oraz zapewniać wolność wyboru środka płatniczego.

Według badań opinii publicznej przywołanych w piśmie, aż 80 proc. Polaków nie chce likwidacji gotówki, a w grupie wiekowej 18-29 lat sprzeciw wobec tego pomysłu sięga nawet 90 proc.

Neutralność państwa wobec form płatności

Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności została utworzona w 2007 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Do jej członków należą m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Organizacje podpisane pod apelem uważają, że obecność rządu w tej koalicji jest wyrazem jednostronnego wsparcia dla sektora płatności elektronicznych. Obecność rządu w tej koalicji może prowadzić do nierównowagi w systemie gospodarczym i ograniczenia wolności wyboru środka płatniczego.

Sygnatariusze listu podkreślają, że wycofanie się z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego byłoby wyrazem poszanowania dla różnorodnych potrzeb obywateli. Organizacje apelują o szeroki dialog i równowagę między gotówką a płatnościami elektronicznymi, co jest kluczowe dla utrzymania wolności wyboru i stabilności gospodarczej.

Pod apelem do premiera Donalda Tuska podpisały się liczne organizacje społeczne i gospodarcze. Wśród nich znalazły się:

  • ESG PRO Sp. z o.o.
  • Forum Prawo dla Rozwoju
  • Fundacja Instytut Libertatis
  • Instytut Spraw Obywatelskich
  • Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
  • Obywatelski Akcelerator Innowacji
  • Polska Sieć Ekonomii
  • Polskie Towarzystwo Gospodarcze
  • Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
  • Tavex Sp. z o.o.
  • Warsaw Enterprise Institute
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Apel o dialog i poszanowanie różnorodności

Organizacje te apelują o równe traktowanie gotówki i płatności bezgotówkowych oraz uznanie różnorodnych potrzeb obywateli w zakresie metod płatności. Podkreślają, że wycofanie się z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego byłoby wyrazem poszanowania dla wolności wyboru i równowagi w systemie gospodarczym.

a