środa, listopad 29, 2023
Follow Us
sobota, 17 czerwiec 2023 12:51

Krajowy Plan Odbudowy – Kto skorzysta? Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budowa farm wiatrowych i innych instalacji związanych z OZE, rozbudowa kolei i transportu szynowego, inwestycje w termoizolacje domów czy budowę tanich mieszkań to bardzo dobra perspektywa dla „budowlanki”. Budowa farm wiatrowych i innych instalacji związanych z OZE, rozbudowa kolei i transportu szynowego, inwestycje w termoizolacje domów czy budowę tanich mieszkań to bardzo dobra perspektywa dla „budowlanki”. mat.pras

Opinia publiczna może być już znudzona dywagacjami, czy Polska otrzyma środki z KPO i czy są one rzeczywiście niezbędne. Choć w założeniu KPO nastawiony jest bezpośrednio na poprawę jakości życia po pandemii, to według Seweryna Masalskiego z MM Prime TFI S.A. pośrednio może dać mocny impuls godpodarce.

„Program ma zmiejszyć wykluczenie cyfrowe, zwiększyć dostępność szybkiego internetu. Inwestycje mają poprawić jakość wody i powietrza, rozwinąć transport szynowy, budowę tanich energooszczędnych mieszkań, poprawić pracę służby zdrowia i systemu edukacji”. Celem ekonomicznym, zdaniem Masalskiego jest unowocześnienie gospodarki: zwiększenie środków na badania i rozwój cyfryzacji oraz przestawienie się na odnawialne źródła energii.

Oznacza to, że bezpośredni wzrost gospodarczy w wyniku wydania tych środków będzie istotny, ale niższy niż np. przy dotacjach na inwestycje w maszyny. „Długoterminowy sens programu wydaje się jednak bardzo ważny dla potencjału Polski w przyszłym świecie. Dzięki temu programowi polscy pracownicy będą lepiej wykształceni, zdrowsi. Polskie firmy bardziej nowoczesne a wszyscy będą korzystać z tańszej energii elektrycznej.

Przy realizacji tych celów będą miały zatrudnienie nasze firmy z różnych branż. Przede wszystkim przy budowie kolei, wiatraków, farm słonecznych i termomodernizacji. Drugi beneficjent to branża IT w kontekście cyfryzacji firm i instytucji publicznych. Skorzystają też producenci taboru kolejowego i autobusowego”. Dodaje Seweryn Masalski. 

Zdaniem Jolanty Wujek, prezes Confirme, producenta prefabrykatów budowlanych: „Środki z KPO mogłyby okazać się potężnym zastrzykiem, który wzmocni gospodarkę i branżę budowlaną. To właśnie sektor budowlany, dzięki KPO ma szansę na szybszy rozwój i poszerzenie swojej oferty. Do tej pory była ona w większości dostosowana do tradycyjego budownictwa. Jest szansa, by to zmienić.

Budowa farm wiatrowych i innych instalacji związanych z OZE, rozbudowa kolei i transportu szynowego, inwestycje w termoizolacje domów czy budowę tanich mieszkań to bardzo dobra perspektywa dla „budowlanki”. Transformacja cyfrowa, która ma być według zapowiedzi finansowana przez środki pochodzące z KPO także nie obejdzie się bez wsparcia firm budowlanych. Takie projekty potrzebują budowy specjalistycznej infrastruktury do przesyłu danych, instalacji teletechnicznych czy słupów. Przy tak wysokich nakładach finansowych i dużych inwestycjach możemy mieć nadzieję, rozwinie się także rynek pracy, co dodatkowo może wzmocnić naszą gospodarkę”. – dodaje prezes Jolanta Wujek.

Skoro mówimy o korzyściach ekonomicznych, przypomnijmy liczby i wartość środków z KPO. Dla Polski to 35,4 mld EUR, z czego 23,9 mld EUR to dotacje, a 11,5 mld EUR to niskooprocentowana pożyczka, połowę mniej kosztowna niż obecnie pożycza Skarb Państwa. Zdaniem Dariusza Świniarskiego, Zarządzającego Portfelami TFI Skarbiec: 

„W przeliczeniu na złotówki stanowi to ok. 160 mld zł, a w relacji do PKB 6,1 proc. Z uwagi na efekt mnożnikowy napływ środków z KPO będzie miał jeszcze mocniejszy wpływ na krajową gospodarkę. Z uwagi na rozłożenie programu na 4 lata, wpływ na dynamikę PKB będzie stanowił ok. 1,5 pp. na rok. Zdaniem Dariusza Świniarskiego napływ środków z KPO może pozytywnie przełożyć się na osłabienie dynamiki inflacji CPI w kraju poprzez kanał walutowy. Zastrzyk ponad 35 mld EUR będzie działał w kierunku wzmocnienia PLN wobec głównych walut, co obniży koszt importu surowców energetycznych do Polski i będzie miał wpływ dezinflacyjny.”

a