wtorek, grudzień 06, 2022
Follow Us
środa, 23 listopad 2022 10:43

Buda: Projekt ustawy ws. maksymalnej ceny gazu Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Buda: Projekt ustawy ws. maksymalnej ceny gazu Photo by KWON JUNHO on Unsplash

- Decyzja w sprawie finalnego kształtu projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu powinna zapaść do końca tygodnia, wynika z wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Być może w piątek projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w trybie obiegowym.

Wczoraj projekt był przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady Ministrów.

"Premier prosił żeby wypracować decyzję do końca tygodnia, być może jeszcze, przed Radę Ministrów, w piątek przyjmiemy decyzję " - powiedział Buda w radiowej Jedynce.

Podkreślił, że rozważano kilka wariantów wsparcia dla odbiorców gazu. Pod uwagę brane jest blokowanie ceny na poziomie z ubiegłego roku do pewnego limitu zużycia. Brane pod uwagę jest także uzależnienie limitu od kryterium dochodowego czy powierzchni budynku.

"Musimy dopracować jeszcze mechanizm zablokowania tej ceny, ponieważ kilka wariantów jest tu w ręku. Po pierwsze: blokada ceny na poziomie z poprzedniego roku; po drugie: wskazanie ewentualnie do pewnego limitu zużycia, albo jakiegoś procentu zużycia w poprzednim roku, ale też bardzo poważnie zastanawiamy się nad pewnym cenzusem wynagrodzenia albo ewentualnie powierzchnią budynku. Więc chcielibyśmy tutaj jakieś ograniczenia do tego programu wprowadzić" - wskazał.

"Szukamy jakiegoś wentylu bezpieczeństwa, żeby ten program był sprawiedliwościowy, czyli żeby dopłacał tym, którzy tego potrzebują i do ilości, które zachęcają do oszczędzania" - dodał.

Buda podkreślił, że osobiście skłania się do decyzji zamrożenia ceny gazu do pewnego limitu zużycia.

"Ja zbliżam się do decyzji, żeby było jak w prądzie, czyli pewien limit, do którego dopłacamy, później ta stawka rośnie" - powiedział.

"Natomiast on jest dość skomplikowany z punktu widzenia rozliczenia z dostawcą. Z punktu widzenia operatora trzeba tutaj zaszyć wiele warunków i jest to utrudnione z punktu widzenia później rozliczenia" - dodał.

Wczoraj rząd omówił projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i - jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) - zdecydował, że "będzie on przedmiotem dodatkowych analiz".

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektowane przepisy mają:

  • ustalić maksymalną cenę paliw gazowych dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych;
  • określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, które stosuje w rozliczeniach z odbiorcami w wysokości wskazanej w projekcie ustawy;
  • wyznaczyć Zarządcę Rozliczeń S.A. jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat.

a