poniedziałek, październik 03, 2022
Follow Us
środa, 15 czerwiec 2022 11:35

Ruch lotniczy wraca dużo szybciej - Lotnisko Chopina Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ruch lotniczy wraca dużo szybciej niż przewidywały to prognozy organizacji linii lotniczych i lotnisk, czyli IATA i ACI Ruch lotniczy wraca dużo szybciej niż przewidywały to prognozy organizacji linii lotniczych i lotnisk, czyli IATA i ACI mat.pras

Maj był kolejnym miesiącem z rekordowymi wynikami. Lotnisko Chopina obsłużyło w ponad  1 253 329 pasażerów, odnotowano niemal 13 300 operacji lotniczych. To potwierdza, że ruch lotniczy bardzo szybko wraca do poziomu sprzed pandemii. 

Liczba pasażerów na stołecznym lotnisku rośnie – maj był pierwszym w 2022 roku miesiącem, w którym przekroczyła ona milion. W porównaniu z kwietniem br. to więcej o 32 procent. Wynik z maja 2022 stanowi 76 procent liczby pasażerów z maja 2019 roku, ostatniego przed pandemią.

Rekordowym dniem miesiąca był 29 maja – stołeczny port lotniczy obsłużył wtedy 49 438 osób. To wynik niższy zaledwie o 5 200 osób od wyniku z 29 maja 2019.

Stabilny wzrost ruchu lotniczego potwierdzają dane z pierwszych miesięcy roku. Od stycznia do końca maja tego roku z usług lotniska Chopina skorzystało 4 220 915 osób. 

„Ruch lotniczy wraca dużo szybciej niż przewidywały to prognozy organizacji linii lotniczych i lotnisk, czyli IATA i ACI. Już w te wakacje, w szczytowym momencie będziemy dobijać do wyników sprzed pandemii. A w przyszłym roku, jestem pewien, że ten wynik przebijemy, co pokazują trendy nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce” – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL. „Polacy wracają do latania, Polacy chcą podróżować zarówno służbowo, jak i wakacyjnie, co nas oczywiście niezmiernie cieszy. Zapraszamy wszystkich do latania!” – dodaje prezes Wojtera.

W maju najpopularniejszym przewoźnikiem na stołecznym lotnisku był PLL LOT, wyprzedzając Wizz Air oraz Lufthansę. Największą popularnością wśród kierunków regularnych cieszyły się Londyn, Paryż i Amsterdam.

Najpopularniejszym przewoźnikiem czarterowym na Lotnisku Chopina był Enter Air.

W pierwszej trójce znalazły się też Smartwings oraz PLL LOT. Najbardziej oblegane kierunki to Antalya, Marsa Alam i Hurghada

W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku o 12 procent w porównaniu z okresem od stycznia do maja 2019 wzrosły przewozy cargo, które wyniosły prawie 41,5 tys. ton.

a