niedziela, sierpień 14, 2022
Follow Us
piątek, 10 czerwiec 2022 20:06

Ukraina i Rosja – dwa światy w Galerii Delfiny Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Biografia Zełenskiego napisana przez Wojciecha Rogacina to fascynujący zapis dojrzewania do roli Biografia Zełenskiego napisana przez Wojciecha Rogacina to fascynujący zapis dojrzewania do roli mat.pras

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. Tym razem bohaterami byli autorzy dwóch bardzo aktualnych książek – Wojciech Rogacin, autor pierwszej polskiej biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – „Zełenski” oraz Wojciech Harpula, autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?”.

Wojciech Rogacin to redaktor naczelny dziennika „Polska Times”, a także jego wieloletni dziennikarz, zajmujący się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA oraz krajów byłego ZSRR. Jak sam mówił podczas spotkania w Galerii Delfiny Zełenskim zaczął się interesować gdy ten postanowił kandydować na urząd prezydenta Ukrainy. 

Biografia Zełenskiego napisana przez Wojciecha Rogacina to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Dziś Prezydent-Aktor - stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie.

Wołodymyr Zełenski początkowo wierzył w możliwość porozumienia się z Putinem, w czasie kampanii prezydenckiej obiecywał, że się z nim dogada. – mówił Wojciech Rogacin podczas debaty w Galerii Delfiny. Pytany o zachowanie prezydenta Ukrainy od początku wybuchu wojny tłumaczył: Twardy kręgosłup Zełenskiego wziął się z jego wychowania. Pochodzi, jak sam mówi, z „ciemnego miasta”, czyli z Krzywego Rogu, miasta górniczo-hutniczego, w którym panowała dość duża przestępczość. Aby w nim funkcjonować, trzeba było być twardym, zresztą Zełenski ćwiczył zapasy i podnoszenie ciężarów.

Z książki możemy dowiedzieć się wiele o kulisach znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. W książce i podczas rozmowy Piotra Gursztyna z Wojciechem Rogacinem możemy dowiedzieć się wiele o niezwykłej drodze przebytej przez Zełenskiego -od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.

Rosja – jakie są źródła brutalnej siły wzbudzającej lęk zachodniego świata. Czy może być to owoc pracującej od setek lat diabelskiej machiny zła?

Drugim rozmówcą Piotra Gurszyna był Wojciech Harpula, dziennikarz i publicysta, laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy. Autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” przyznał w Galerii Delfiny, że pomysł na książkę przyszedł w kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę. 

Jak mówi sam autor „Ta książka to pewnego rodzaju kompendium wiedzy o Rosji do przeczytania w trzy wieczory”

W książce rozmówcy Wojciecha Harpuli – uznani specjaliści i badacze Rosji - wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja. Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy i niechęci do Zachodu.

Wymowa wywiadów zawartych w książce została wyostrzona przez brutalną inwazję Rosji na Ukrainę, ale są one jednak ponadczasowe. W czasie rozmów chodziło o znalezienie sprężyn, które napędzały Rosję od momentu, kiedy powstało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Książka jest pewnego rodzaju brykiem, która pozwala dowiedzieć się wszystkiego o Rosji w trzy wieczory. – powiedział Wojciech Harpula zapytany jaki wpływ na jego rozmówców miał wybuch Wojny w Ukrainie.

Spotkanie w Wojciechem Rogacinem i Wojciechem Harpulą w Galerii Delfiny prowadził historyk i publicysta Piotr Gursztyn.

Rozmowę z autorami można obejrzeć pod adresem https://youtu.be/mJ4ZzPNExVU

Organizatorami spotkania były Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera. 

Partnerami wydarzenia były Żabka Polska, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Strabag

a