wtorek, czerwiec 28, 2022
Follow Us
piątek, 25 marzec 2022 10:46

Biden: Dołożymy starań, żeby zapewnić UE 15 mld m3 gazu LNG Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić UE w tym roku 15 mld metrów sześc. gazu LNG - zapowiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Łączymy się w realizacji celu, jakim jest ograniczenie zależności od rosyjskiego gazu - podkreślił.

"Stany Zjednoczone z przyjemnością przyjmują oświadczenie Unii Europejskiej z dzisiejszego poranka o ograniczeniu zależności od rosyjskiego gazu. Dziś łączymy się w realizacji tego celu, aby zabezpieczyć dostawy czystej energii na przyszłość" - powiedział prezydent USA we wspólnym oświadczeniu z szefową KE Ursulą von der Leyen.

"Stany Zjednoczone i nasi partnerzy międzynarodowi dołożą wszelkich starań, żeby zapewnić 15 mld metrów sześciennych gazu płynnego LNG w tym roku tak, żeby zapewnić zastąpienie dostaw rosyjskiego gazu w tym wolumenie do 2030 r., a jednocześnie chcemy pokrywać co roku 50 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu do 2030 r. oraz wesprzeć przechowywanie gazu, odbiór surowców energetycznych i zwiększyć efektywność wykorzystania tego surowca" - powiedział.

Ceny gazu spadają

Kontrakty na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF w piątek tanieją o ponad 4,2 proc. w stosunku do zamknięcia w czwartek. Gaz z dostawą w kwietniu jest wyceniany na 106,92 euro z MW.

Notowania gazu z dostawą w maju spadają o 4,17 proc. do poziomu 107,52 euro za MWh.

Gaz z dostawą w czerwcu zanotował spadek o 4 proc. i kosztuje w granicach 107,3 euro za MWh. Gaz z dostawą w lipcu potaniał o 8,74 proc. i można go kupić za 102 euro za MWh.(PAP)

Żródło: PAP

a