sobota, czerwiec 25, 2022
Follow Us
wtorek, 15 marzec 2022 14:16

Świadczenia dla udzielających pomocy Ukraińcom Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Projekt rozporządzenia ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy Projekt rozporządzenia ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy Photo by Elena Mozhvilo on Unsplash

Rząd chce w bm. przyjąć rozporządzenia ws. świadczeń dla udzielających pomocy Ukraińcom. 

Projekt rozporządzenia ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z wykazu. Ma zostać przyjęty w tym miesiącu.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

"Rozporządzenie umożliwi podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, zrekompensowanie kosztów finansowych z tym związanych" - czytamy w wykazie.

Projektowane rozporządzenie określa maksymalną wysokość świadczenia przyznawanego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy na poziomie 40 zł za osobę dziennie oraz ustala warunki jego przyznawania, a także przedłużenia wypłaty.

Jednocześnie przewidziano możliwość podniesienia kwoty świadczenia.

Projekt zakłada, że świadczenie będzie przyznawane przez gminę, która będzie mogła skontrolować warunki zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy. Jeżeli będą one zagrażały życiu lub zdrowiu, bądź też w przypadku podania nieprawdy we wniosku, świadczenie nie będzie przysługiwało. W szczególnych przypadkach okres wypłaty świadczenia będzie mógł zostać przedłużony powyżej 60 dni, podano także.

a