piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
wtorek, 22 luty 2022 10:03

Modzelewski: Im więcej rezerw, tym większa suwerenność Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas upływającej kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa NBP, rezerwy złota zwiększyły się z 70 do 230 ton Podczas upływającej kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa NBP, rezerwy złota zwiększyły się z 70 do 230 ton Photo by Jingming Pan on Unsplash

- Najbardziej szkodliwym dla polskiej gospodarki zjawiskiem nie jest dzisiaj ani inflacja, ani napięta sytuacja za wschodnią granicą, ale ciąg dwuletnich eksperymentów lockdownowych.

Chciałbym poznać analizę Narodowego Banku Centralnego, jak diagnozuje obecną sytuację w kontekście rzeczywistych przyczyn zjawisk, z którymi mamy do czynienia - mówi w rozmowie z filarybiznesu.pl prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Zdaniem profesora takie elementy polityki prezesa NBP, jak powiększania rezerw złota i dewiz, obrona złotego i sprzeciw wobec prób eliminacji gotówki z obrotu, zasługują na uznanie.

Podczas upływającej kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa NBP, rezerwy złota zwiększyły się z 70 do 230 ton, a w planach jest dokupienie kolejnych 100 t.

W ocenie ekonomisty zwiększanie przez bank centralny zasobów złota i dewiz to działanie uzasadnione.

- Im więcej kraj gromadzi rezerw, tym bardziej zwiększa swoją suwerenność - pod warunkiem, że ma kontrolę nad tymi rezerwami. W rzeczywistości świata rozhuśtanych nastrojów jest to działanie racjonalne, pod warunkiem prowadzenia racjonalnej polityki. Nie wystarczy mieć aktywa, trzeba jeszcze umieć się tymi aktywami posłużyć. Reasumując: kierunek dobry, wspierający racjonalne zachowania - ocenia prof. Modzelewski.

Ekspert podziela też stanowisko kierownictwa banku centralnego w obronie polskiej waluty.

- Strefa euro jest tak wielką niewiadomą i tak ogranicza suwerenność każdego kraju, który stał się członkiem tej strefy, że w tych okolicznościach nie ma racjonalnych argumentów przemawiających za zmianą status quo - zwraca uwagę Witold Modzelewski.

Całość rozmowy na stronie filarybiznesu.pl

a