środa, listopad 29, 2023
Follow Us
czwartek, 13 styczeń 2022 12:39

PKP Intercity: wzrost cen energii winduje ceny biletów Wyróżniony

Napisane przez PAP MediaRoom
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem mat.pras

W ciągu ostatnich 8 lat koszt energii trakcyjnej wzrósł o 65 proc., co sprawiło, że konieczna była aktualizacja cen biletów kolejowych. Wchodzi ona w życie 13 stycznia.

Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem, autokarem czy samolotem.

Spółka PKP Intercity od wielu lat utrzymywała stałe ceny biletów kolejowych zapewniając konkurencyjną ofertę wobec innych środków transportu. W tym czasie przewoźnicy regionalni aktualizowali swoje cenniki. Doprowadzało to czasami do zaskakujących sytuacji, w których bilety na niektóre pociągi PKP Intercity były tańsze od biletów przewoźników regionalnych, jeżdżących na tych samych trasach, ale oferujących dłuższe czasy przejazdu.

Wraz ze zmianą cennika, spółka PKP Intercity na niektórych trasach zlikwidowała Bilet Taniomiastowy, który był rozwiązaniem tymczasowym. Ta wprowadzona kilka lat temu oferta umożliwiała zakup biletu za niższą cenę na trasy będące w trakcie remontu. Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych polepszyły się warunki podróżowania, stąd od 13 stycznia zmniejsza się liczba relacji, na których obowiązywał Bilet Taniomiastowy. Na przykład, oferta ta nie obowiązuje już na trasach: Warszawa – Łódź, Kraków – Katowice, Trójmiasto – Olsztyn, Poznań – Wrocław.

Warto pamiętać, że podróżni, którym przysługują ulgi ustawowe mogą kupić bilety z dodatkowym upustem np. w wysokości 51 proc. w przypadku studentów czy 37 proc. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Co ważne, ulgi ustawowe łączą się z ulgami handlowymi, np. z ofertą Promo. Dzięki temu szybka podróż Pendolino np. między Warszawą Centralną a Gdańskiem Głównym może kosztować w przypadku studentów tylko 24 zł. Warto więc śledzić promocje na bilety pociągów Express InterCity czy Express InterCity Premium w specjalnej wyszukiwarce przewoźnika https://www.intercity.pl/pl/lowcysuperpromo/.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

a