sobota, grudzień 04, 2021
Follow Us
sobota, 16 październik 2021 09:18

Shell uruchomił na A1 dwie pierwsze w Polsce ładowarki o mocy do 350 kW Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Celem Ionity jest umożliwienie podróżowania pojazdami elektrycznymi po całej Europie Celem Ionity jest umożliwienie podróżowania pojazdami elektrycznymi po całej Europie Photo by Ralph Hutter on Unsplash

Shell i Ionity uruchomiły stacje ładowania do samochodów elektrycznych o mocy do 350 kW na terenie miejsc obsługi podróżnych MOP Olsze Wschód i Olsze Zachód przy autostradzie A1, podał Shell. 

W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest otwarcie kolejnych takich stacji. Każda z nich będzie oferowała co najmniej 2 punkty ładowania i będzie mogła być rozbudowana o kolejne. Stacje Ionity w Polsce są w pełni zasilane zieloną energią.

"Dzięki współpracy z Ionity, naszym partnerem technologicznym, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Gdańsk Transport Company oraz Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) Shell wprowadza pionierskie rozwiązanie na naszym rynku, oferując
kierowcom ładowarki o mocy 350 kW. Będą one kompatybilne zarówno z istniejącymi, jak i przyszłymi pojazdami elektrycznymi wyposażonymi w europejski standard ładowania CCS, ładując dany pojazd maksymalną dostępną dla niego mocą. Obecnie wzdłuż autostrad działają ładowarki o mocy 50 kW. Ładowarki Ionity zwiększają tę moc siedmiokrotnie, co znacznie skraca czas ładowania i liczbę koniecznych postojów na trasie. Większość EV poruszających się po polskich drogach może być ładowana o maksymalnej mocy 150 kW. Oznacza to, że 10 minut ładowania za pomocą szybkiej ładowarki wystarczy na przejechanie kolejnych 100 kilometrów" - powiedziała head of Shell Mobility Sales & Network w Shell Polska Monika Kielak-Łokietek, cytowana w komunikacie.

"Celem Ionity jest umożliwienie podróżowania pojazdami elektrycznymi po całej Europie. Dziś jesteśmy o krok bliżej do osiągnięcia tego celu. Otwarcie naszej pierwszej stacji ładowania o dużej mocy w Polsce jest ważnym kamieniem milowym dla elektromobilności w Europie Wschodniej, a nasze partnerstwo z Shell jest w tym kontekście kluczowe" - dodał COO Ionity Marcus Groll.

Docelowo na stacjach Shell w Polsce ma powstać 10 stacji ładowania Ionity.

Shell planuje też inwestycje w punkty ładowania o standardowej mocy. Obecnie jest ich 60 tys. na całym świecie. Celem firmy jest by do 2025 roku było ich 500 tys. Na razie nie wiadomo ile z nich mogłoby powstać w Polsce.

Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest obecny od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw - na koniec 2020 roku firma zarządzała siecią 423 stacji.

a