piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
czwartek, 16 wrzesień 2021 11:57

Nowy wielozadaniowy śmigłowiec z Polski Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Maszyna jest jedną z propozycji fabryki śmigłowców w Świdniku dla polskich Sił Zbrojnych Maszyna jest jedną z propozycji fabryki śmigłowców w Świdniku dla polskich Sił Zbrojnych mat.pras

W Warszawie, a wcześniej w Świdniku, odbyły się pokazy nowego, wielozadaniowego śmigłowca AW139W, który powstał dzięki współpracy włoskich i polskich konstruktorów z PZL Świdnik.

Maszyna jest jedną z propozycji fabryki śmigłowców w Świdniku dla polskich Sił Zbrojnych. W opracowaniu śmigłowca AW139W brali udział polscy inżynierowie. Jak przekonywał prezes PZL-Świdnik Jacek Libucha, fabryka w ciągu dwóch lat jest w stanie wyprodukować w 100 proc. polską wersję śmigłowca. Dodał przy tym, że w przypadku zaangażowania polskich firm, które mogłyby przygotować m.in. oprogramowanie i uzbrojenie maszyny, ten czas może się wydłużyć do trzech lat.

Śmigłowiec może zabrać na pokład 15 pasażerów lub przenieść do 2200 kg ładunku. Na niebie rozwija prędkość ponad 300 km/h. Maszyna może transportować żołnierzy, ewakuować rannych i brać udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych.

a