sobota, listopad 27, 2021
Follow Us
wtorek, 27 lipiec 2021 09:50

Kościński: Ulgi i zmiany w ryczałtach w Polskim Ładzie Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
To jest historycznie rekordowa wolna kwota od podatku. Proponujemy podnieść próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł na 120 tys. zł To jest historycznie rekordowa wolna kwota od podatku. Proponujemy podnieść próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł na 120 tys. zł Autorstwa Ministerstwo Finansów - https://web.archive.org/web/20200807022645/https://www.gov.pl/web/premier/tadeusz-koscinski, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96591021

Przewidziane w "Polskim Ładzie" zmiany w zakresie klina podatkowego oznaczają ok. 8 mld zł oszczędności w kieszeniach podatników, a nowe ulgi i zmiany w ryczałtach będą kosztować 20 mld zł - min. Tadeusz Kościński.

"Zmiany w klinie (podatkowym przyp. red.) zostawiają ok. 8 mld zł dodatkowych w kieszeni naszych podatników. Dodatkowe wszystkie nasze ulgi i zmiany w ryczałtach to razem koszt 20 mld zł. Ale to trzeba traktować jako inwestycje. To spowoduje, że nasza gospodarka będzie mogła bardzo szybko się rozwijać po pandemii" - powiedział Kościński podczas konferencji prasowej.

Poinformował, że projekt podatkowego "Polskiego Ładu" jest gotowy i dziś rozpoczynają się konsultacje publiczne na jego temat. Potrwają one do 9 sierpnia.

Powtórzył, że projekt zawiera propozycję, aby zmienić kwotę wolną z obecnych 8 tys. zł na kwotę 30 tys. zł.

"To jest historycznie rekordowa wolna kwota od podatku. Proponujemy podnieść próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł na 120 tys. zł, co spowoduje, że ponad połowa podatników, którzy obecnie płacą wyższy podatek - 32% - zejdą na 17%" - powiedział minister Kościński.

"Już od przyszłego roku proponujemy, aby przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotna na takich samych zasadach, jak pracownicy. Nie może być tak, że pracownicy, którzy zarabiają mniej od swoich pracodawców płacą większą składkę zdrowotną" - dodał Kościński.

Podkreślił, że "Polski Ład" to kilkadziesiąt udogodnień dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami.

"Mamy np. bardzo atrakcyjny tzw. estoński CIT, kolejne obniżki ryczałtu czy ulgi na innowację, na ekspansję zagraniczną - to wszystko jest sposobem na jeszcze większe dochody dla przedsiębiorców i dobre odbicie naszej gospodarki po pandemii" - wymienił minister.

W ramach "Polskiego ładu" zapowiedziano wcześniej obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

a