piątek, październik 15, 2021
Follow Us
środa, 30 czerwiec 2021 09:27

OX2 sprzedało farmę wiatrową o mocy 45 MW funduszowi Octopus Renewables Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Farma Huszlew będzie się składała z 15 turbin wiatrowych. OX2 rozwijała projekt od jego nabycia w 2020 roku Farma Huszlew będzie się składała z 15 turbin wiatrowych. OX2 rozwijała projekt od jego nabycia w 2020 roku Photo by Mark König on Unsplash

OX2 sprzedało farmę wiatrową Huszlew w woj. mazowieckim, o mocy 45 MW, na rzecz funduszu zarządzanego przez Octopus Renewables. OX2 rozpocznie budowę farmy latem tego roku i przekaże ją gotową nabywcy w 2023 roku, na mocy kontraktu EPC.

Farma Huszlew będzie się składała z 15 turbin wiatrowych. OX2 rozwijała projekt od jego nabycia w 2020 roku. Projekt wygrał także aukcję OZE. Budowa farmy rozpocznie się latem tego roku, a jej przekazanie nabywcy spodziewane jest w 2023 roku. Po oddaniu farmy do użytku, OX2 będzie odpowiedzialne za zarządzanie projektem od strony technicznej i komercyjnej, zapewniając generowanie maksymalnej produkcji i pełne bezpieczeństwo projektu, podkreślono.

Całkowita produkcja spodziewana jest na poziomie 130 GWh rocznie, co jest odpowiednikiem rocznego zużycia energii przez ok. 30 tys. gospodarstw domowych i zapobiega emisji ok. 45 tys. ton CO2.

"To druga farma sprzedana na rzecz Octopus w ciągu zaledwie dwóch lat. Cieszę się, że byliśmy w stanie dostarczyć dla Octopus pierwszą inwestycję wiatrową w Polsce. Polska stała się dla OX2 jednym z kluczowych rynków i nasz zespół podjął wyzwanie przewodzenia niezbędnej ewolucji energetycznej w tym kraju" - powiedział prezes OX2 Paul Stormoen.

"Jako wiodący europejski inwestor w naziemnej energetyce wiatrowej, przeprowadzamy akwizycję na rynku, na którym koncentrowaliśmy się od pewnego czasu i na którym zamierzamy zbudować silniejszą pozycję w przyszłości. Polski rynek energetyki wiatrowej ma silne fundamenty" - dodał dyrektor ds. inwestycji Octopus Renewables Partha Vasudev.

Jak podkreśliła country manager w OX2 Poland Katarzyna Suchcicka, farma Huszlew to czwarty projekt, którego budowę OX2 rozpoczyna w ciągu niewiele ponad roku.

OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Jej przychody ze sprzedaży w 2019 r. Wyniosły 463 mln euro.

a