czwartek, październik 21, 2021
Follow Us
poniedziałek, 21 czerwiec 2021 12:24

"PORA NA ATOM - Energia jądrowa dla Polski" Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polski projekt jądrowy ma być w przeciągu następnych 20 lat istotną częścią transformacji energetycznej kraju w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Przyszłości polskiej energetyki jądrowej poświęcona była debata zorganizowana przez Energetyka24 w której uczestniczyli politycy, przedsiębiorcy, eksperci i aktywiści.

Redakcja portalu Energetyka24.com zorganizowała  konferencję ekspercką „PORA NA ATOM – Energia jądrowa dla Polski”. Podczas trzech paneli reprezentanci strony rządowej, przemysłu jądrowego, politycy, naukowcy, eksperci oraz aktywiści dyskutowali na temat energetyki jądrowej oraz jej przyszłości w Polsce. Partnerem wydarzenia był Westinghouse Polska, polski oddział amerykańskiego koncernu Westinghouse Electric Company.

Otwierający konferencję panel „Czy zdążymy z atomem?” dotyczył analizy dotychczasowych postępów w realizacji polskiego programu jądrowego w kontekście terminów zapisanych w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Reprezentujący Ministerstwo Klimatu i Środowiska Tomasz Nowacki, Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej wskazał, że pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie zbudowana na wybrzeżu. Profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych odniósł się do konieczności posiadania przez Polskę korzystnego ekonomicznego i niezawodnego w zasilanie źródła energii. „Elektrownie jądrowe są niewątpliwie najbardziej skutecznym środkiem do tego, żeby emisje obniżać. Poleganie na samej generacji z wiatru i słońca niesie za sobą wielkie niebezpieczeństwo, bo są nierównomierne.” Prezes Mirosław Kowalik, reprezentujący Westinghouse, wskazał na szanse związane nie tylko z aspektem energetycznym i ekologicznym, ale również rozwój nowej gałęzi polskiego przemysłu, który może objąć ponad 300 przedsiębiorstw. Adam Błażowski z FOTA4Climate odniósł się do postrzegania energii jądrowej: „patrząc na badania opinii widzimy zdecydowaną przewagę zwolenników atomu, co więcej ona się powiększa nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech”.

W drugim panelu „Atomowy plan B: Co jeśli nie zdążymy z elektrowniami jądrowymi?”, prowadzonym przez Redaktora naczelnego Energetyka24.com Jakuba Kajmowicza w całości wzięli udział przedstawiciele Sejmu. Posłanka Paulina Matysiak z Klubu Parlamentarnego „Lewica” oraz posłowie: Janusz Kowalski (Klub Parlamentarny „Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Poncyljusz (Klub Parlamentarny „Koalicja Obywatelska”) oraz Krzysztof Bosak (Klub Parlamentarny „Konfederacja”) dyskutowali o politycznych i społecznych uwarunkowaniach inwestycji w energetykę jądrową oraz sytuacji, kiedy opóźnienia programu i przewidywany czas ukończenia pierwszej elektrowni jądrowej nadal będzie ulegał wydłużeniu.

Krzysztof Bosak zaznaczył, że popiera zmniejszanie emisji, ale pod jednym warunkiem. „Jestem zwolennikiem redukowania emisji i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń atmosferycznych, natomiast to powinny być decyzje w kompetencjach naszego państwa” – mówił. Paulina Matysiak przyznała, że co do energetyki jądrowej istnieje podział w klubie Lewicy. „Są osoby w Lewica, które za atomem ręki by nie podniosły. Musimy sobie jednak zdawać sprawię, że na samym OZE nie zbudujemy bezpieczeństwa energetycznego” – przyznała.

Na inny problem wskazał Paweł Poncyliusz z KO. „Jednym z powodów dla których nie mamy elektrowni jądrowej jest lobby węglowe. Nie oszukujmy się - do dzisiaj każda ekipa rządzące trzęsie się przed opublikowaniem jakiejkolwiek polityki energetycznej państwa, gdzie ten węgiel nie jest na pierwszym miejscu” – mówił polityk.

Janusz Kowalski zobowiązał się do zaproponowania premierowi konsultacji nt. elektrowni jądrowej, w której wezmą udział wszystkie siły polityczne. „Idąc za ciosem tej dobrej atmosfery, która była przy okazji uchwalenia przez Sejm i wszystkie formacje polityczne bardzo ważnej uchwały ws. Nord Stream 2 składam deklarację, że Zaproponuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby zorganizować spotkanie konsultacyjne ws. budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce” – zadeklarował.

Ostatni panel „Przyszłość energetyki jądrowej w Polsce”, moderowany przez redaktora Jakuba Wiecha dotyczył perspektywy rozwoju technologii atomowych na w Polsce, Europie i na świecie do 2050 roku. W rozmowie wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Kwestie energetyczne powiązane zostały z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską i USA. Prezes Mirosław Kowali z Westinghouse Polska podkreślił, że generacja z energetyki jądrowej jest praktycznie bezemisyjna i odgrywa bardzo dużą rolę w miksie światowym (ok. 10 %) i europejskim (ok. 25 %). Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali swoisty renesans energii jądrowej oraz jego udział w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

a