czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
czwartek, 03 wrzesień 2020 12:13

Kościński: Szybsze wyjście z recesji niż UE i nowe inwestycje Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
My będziemy pierwsi w odbiciu gospodarczym i będziemy mogli przyciągnąć inwestycje dla Polski - Tadeusz Kościński minister finansów My będziemy pierwsi w odbiciu gospodarczym i będziemy mogli przyciągnąć inwestycje dla Polski - Tadeusz Kościński minister finansów By Ministerstwo Finansów - http://web.archive.org/web/20200309164421/https://www.gov.pl/web/finanse/tadeusz-koscinski, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87860500

- W bieżącym roku spodziewana recesja będzie mniejsza od poziomu zakładanego w nowelizacji budżetu (-4,6%), a w przyszłym polska gospodarka szybciej będzie wychodzić z recesji od innych krajów, co da szanse na wykorzystanie szans inwestycyjnych i przyciągnięcie inwestorów do Polski, uważa minister finansów Tadeusz Kościński.

"Pandemia tworzy ogromne szansy dla Polski na przyszłość. Popyt odradza się, zaś za 2-3 lata po ustaniu pandemii konkurencyjność cenowa znowu się zacznie się liczyć - więc bardzo szybko musimy wykorzystać tę sytuację. Myślę, że polska gospodarka jest w bardzo dobrym miejscu, by zachęcić inwestorów do inwestowania w Polsce" - powiedział minister podczas panelu "Protekcjonizm, patriotyzm, rynek" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

"My będziemy pierwsi w odbiciu gospodarczym i będziemy mogli przyciągnąć inwestycje dla Polski - to są dla nas ogromne szanse. Możemy przyciągnąć produkcję do Polski, gdy w tym czasie inne kraje europejskie będą borykać się ze stagnacją i wysokim bezrobociem" - podkreślił Tadeusz Kościński minister finansów.

Dodał, że przyszły rok wykaże szybszy wzrost niż zakładano w projekcie ustawy budżetowej 4% r/r.

"Spadek PKB o 4,5% w 2020 roku to założenia konserwatywne, musimy być bardzo konserwatywni jako Ministerstwo Finansów. Najmniej będziemy rosnąć będziemy w przyszłym roku - najwięcej będziemy tracić w tym roku. Ale mam nadzieję, że to będzie mniej niż zakładane -4,5% na ten rok, w przyszłym roku będziemy rosnąć szybciej od założeń" - powiedział Kościński.

Ocenił, że Polska jest bardzo stabilna gospodarczo, co powinno przyciągać nowych inwestorów.

"Polska gospodarka nie jest oparta o sektor automotive i turystykę - bardzo dotknięte przez pandemię. Mamy zrównoważoną gospodarkę, konsumpcję, eksport i jesteśmy bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, co daje nam ogromną szansę, by przyciągnąć do Polski nowe inwestycje" - podsumował minister.

a