piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
piątek, 26 czerwiec 2020 16:49

PARP: 46 firm z Polski Wschodniej złożyło wnioski na ponad 44,5 mln zł wsparcia Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

46 młodych firm ze wschodniej Polski złożyło wnioski na ponad 44,5 mln zł wsparcia z funduszy Unii Europejskiej w 5. rundzie konkursu "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej", podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Konkurs ma na celu wybór najlepszych startupów z Polski Wschodniej, gotowych do wprowadzenia produktu na rynek i systematycznego zwiększania sprzedaży. Pula środków we wszystkich naborach konkursu, który trwa do 30 września 2020 r., wynosi 300 mln zł.

W wydłużonej ze względu na COVID-19 rundzie naboru, firmy z makroregionu Polska Wschodnia zawnioskowały o ponad 44,5 mln zł na rozwój swoich biznesów. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszeń pod kątem formalnym.

"Bezzwrotne wsparcie finansowe oferowane przez PARP daje początkującym przedsiębiorcom możliwość bezpiecznego startu nawet z najbardziej ambitnymi, wizjonerskimi przedsięwzięciami" - powiedział dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP Marcin Seniuk, cytowany w komunikacie.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, którzy pomyślnie zakończyli program inkubacji w jednej z sześciu platform startowych. W ramach inkubacji koncepcja biznesowa startupu powinna uzyskać wstępną, rynkową weryfikację, a proponowane przez startup rozwiązanie konkretną, użytkową charakterystykę. Dotacja pozyskana następnie z PARP ma pomóc młodym spółkom w sfinansowaniu wdrożenia innowacyjnego wyrobu lub usługi na rynek, czyli w uzyskaniu pierwszych przychodów.

Jeden startup może otrzymać 1 mln zł na sfinansowanie kosztów swojego przedsięwzięcia

Przy czym uzupełnić go musi wkładem własnym nie mniejszym niż 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Otrzymane dofinansowanie młoda spółka będzie mogła przeznaczyć m.in. na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, pokrycie kosztów wynagrodzenia personelu, nabycie środków trwałych, surowców, materiałów lub wartości niematerialnych i prawnych. Środki z PARP mogą też posłużyć startupom na organizację i przeprowadzenie działań służących zagranicznej ekspansji rynkowej, wymieniono.

Po zakończeniu weryfikacji warunków formalnych wniosków, startupowcy z 5. rundy zaproszeni zostaną do zaprezentowania swojego modelu biznesowego przed panelem ekspertów PARP. Wszystkie panele, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, organizowane są zdalnie, w formie video-konferencji, podano również.

Kolejna, 6. i zarazem przedostatnia runda naboru wniosków już ruszyła. Na projekty PARP oczekuje do 31 lipca br., podsumowano.

a