piątek, październik 15, 2021
Follow Us
wtorek, 07 kwiecień 2020 10:23

Emilewicz: Tarcza Antykryzysowa 2.0 w przyszłym tygodniu, korekta w tym Wyróżniony

Napisane przez ISBNews/Red
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Daliśmy sobie czas w Ministerstwie Rozwoju na zebranie projektów, o których rozmawiamy zarówno z firmami - w tym przypadku w dużej mierze z dużymi firmami, bo dla tych firm mamy postojowe i kategorię 'przedsiębiorca w trudnościach' Daliśmy sobie czas w Ministerstwie Rozwoju na zebranie projektów, o których rozmawiamy zarówno z firmami - w tym przypadku w dużej mierze z dużymi firmami, bo dla tych firm mamy postojowe i kategorię 'przedsiębiorca w trudnościach' mat.pras

Do Sejmu w tym tygodniu ma trafi projekt korekty tarczy antykryzysowej, natomiast w przyszłym tygodniu - tarcza antykryzysowa 2.0, zawierający m.in. przepisy dotyczące poprawy płynności i ubezpieczeń, zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Tego, co w tym tygodniu trafi do Sejmu, nie nazwałabym tarczą 2.0 - raczej nazwałabym to korektą, uzupełnieniem przepisów z ubiegłego tygodnia. Tam nie będzie bardzo znaczących zmian" - powiedziała Emilewicz.

Podkreśliła, że nowelizację prowadzi Łukasz Schreiber - przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Propozycja ustawowa, która w tym tygodniu trafi jeszcze do Sejmu, to korekta kilku przepisów z tej poprzedniej ustawy, np. doprecyzowanie kilku przepisów związanych z najmem przestrzeni w galeriach handlowych powyżej 2 tys. m2" - dodała minister Jadwiga Emilewicz.

Podkreśliła, że wśród najważniejszych przepisów są przepisy, "które tworzą fundusz dopłat odsetkowych w Banku Gospodarstwa Krajowego". Jak wyjaśniła, to bardzo istotny instrument, który będzie wspierał - w formie dopłat do rat kredytów - tych, którzy mają dzisiaj kłopoty ze spłatą kredytów, a nie chcą korzystać z wakacji kredytowych.

"Konsultowaliśmy te zapisy w czasie weekendu, ustawa musi być przyjęta przez Radę Ministrów. Rozumiem, że jest przyjmowana obiegowo w tej chwili. Mamy posiedzenie Sejmu dziś po południu i jutro, więc rozumiem, że to są te dwa dni, kiedy minister Łukasz Schreiber chce, aby ustawa była procedowana w Sejmie" - stwierdziła Emilewicz.

Niezależnie od tego Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem samorządowym. Celem jest poprawienie płynności samorządów, dodała minister Emilewicz.

"Daliśmy sobie czas w Ministerstwie Rozwoju na zebranie projektów, o których rozmawiamy zarówno z firmami - w tym przypadku w dużej mierze z dużymi firmami, bo dla tych firm mamy postojowe i kategorię 'przedsiębiorca w trudnościach' - ale jeszcze większe uelastycznienie tych instrumentów w zakresie czasu, z którego mogą korzystać, w zakresie łączenia tych instrumentów: przedsiębiorca w postoju, przedsiębiorca w trudnościach, rozliczanie tego na podstawie grupy kapitałowej, a nie jednego zakładu na terenie jednego województwa. Mam więc cały zestaw, który jest już przedyskutowany z firmami" - wymieniła minister.

"Mamy także projekt dalej idący, dotyczący poprawy płynności i ubezpieczeń i chcielibyśmy je do końca tygodnia przygotować, na koniec tygodnia skonsultować z przedstawicielami z Rady Dialogu Społecznego, następnie przez weekend - z kolegami i koleżankami z Rady Ministrów, tak aby w przyszłym tygodniu, jeśli będziemy mieć wtedy Sejm, aby w przyszłym tygodniu trafił do Sejmu" - podsumowała Emilewicz.

a