poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
środa, 25 marzec 2020 08:38

Koronawirus. Granice zamknięte na kolejne 20 dni Wyróżniony

Napisane przez ISBNews/Red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W związku z epidemią koronawirusa rząd przedłużył tymczasowe zamknięcie granic do 13 kwietnia - o kolejne dwadzieścia dni. Zasady przekraczania granic w tym kontrola sanitarna się nie zmieniają.

"Zakres kontroli, w tym możliwość jej ograniczenia na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19" - napisano w rozporządzeniu.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniło wcześniejszą regulację w tym zakresie. 

Początkowo granice Polski zamknięto dla cudzoziemców na 10 dni, począwszy od niedzieli 15 marca. Jednocześnie wszyscy znajdujący się poza granicami Polacy - mogą wracać do kraju. Po powrocie są poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Towary wyjeżdżają i wjeżdżają do Polski bez zakłóceń.

Kontrole sanitarne na granicy polsko-niemieckiej - video poniżej

Poniżej publikujemy czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściach drogowych na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli.

  • Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 20.00 24.03.2020).

    z Niemcami: Na przejściach: Jędrzychowice, Świecko, Kostrzyn nad Odrą, Kołbaskowo, Krajnik Dolny, Zgorzelec, Olszyna, Gubin, Słubice, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

  • z Litwą: Na przejściach: Budzisko, Ogrodniki ruch odbywa się na bieżąco.

  • z Czechami: Na przejściach: Gorzyczki, Cieszyn-Chotĕbuz, Trzebinia, Jakuszyce, Nowe Chałupki, Głuchołazy, Lubawka, Kudowa Słone, Gołkowice, Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni) ruch odbywa się na bieżąco.

  • ze Słowacją: Na przejściu: Barwinek, Chyżne ruch odbywa się na bieżąco.

Formularz karty lokalizacyjnej do pobrania: https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/informacja-dotyczaca-wypelniania-kart-lokalizacyjnych-na-granicy/

a