niedziela, lipiec 21, 2024
Follow Us
sobota, 04 styczeń 2020 12:29

Czerwińsk nad Wisłą odzyskał status miasta Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Panorama Czerwińska z drugiego brzegu Wisły. Lata 20. XX wieku. Panorama Czerwińska z drugiego brzegu Wisły. Lata 20. XX wieku. autor nieznany

- To przepiękne miasto, położone nad Wisłą, z pięknymi zabytkami i z fantastycznymi predyspozycjami do rozwoju – powiedział wiceminister Maciej Wąsik wręczając akt nadania statusu miasta Marcinowi Gortatowi burmistrzowi Czerwińska nad Wisłą.

Podczas uroczystości wiceminister Maciej Wąsik przypomniał, że nadanie statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą jest właściwie przywróceniem tego statusu. – To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy Pana Burmistrza i Rady Miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje – powiedział Maciej Wąsik.

– Z dumą mogę powiedzieć, że po 150 latach powracamy jako miasteczko na mapy administracyjne Polski. Dzieje się to wszystko dzięki ogromnej przychylności polskiego rządu. Bardzo za to serdecznie dziękuję, bo jest to niewątpliwie chwila historyczna, która na długie lata zostanie zapamiętana – powiedział Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska nad Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim) jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem nowego roku otrzymały status miasta. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) oraz Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Wiceminister Paweł Szefernaker wręczył akty nadania statusu miasta gospodarzom trzech pozostałych miejscowości (Lututów, Piątek i Klimontów) podczas uroczystości, która odbyła się 30 grudnia 2019 r. Dzięki zmianom, które weszły w życie 1 stycznia, łącznie w Polsce są już 944 miasta.

a