niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 04 grudzień 2019 10:42

Ranstad: prezenty na święta, podwyżki i zwolnienia w nowym roku? Wyróżniony

Napisane przez Bea
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku przyszłego roku. To najwyższy odsetek w całej historii badania Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku przyszłego roku. To najwyższy odsetek w całej historii badania Photo by dylan nolte on Unsplash

Firmy przeznaczą więcej pieniędzy niż rok temu na urządzanie pracowniczych wigilii, świąteczne premie i bony zakupowe. W  nowym roku w prawie połowie firm pracownicy mogą spodziewać się podwyżek, ale także zwolnień powodu zwiększenia płacy minimalnej - wynika z 40. edycji badania „Plany Pracodawców”. 

Z okazji świąt aż 20 proc.  przedsiębiorstw zamierza wydać na  jednego pracownika ponad 500 zł, a 30 proc. od 100 do 300 zł. Najpopularniejszą inicjatywą pracodawców, związaną z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, jest organizacja spotkania świątecznego. W tym roku 47 proc. firm spędzi tak czas ze swoimi pracownikami.

- Pracodawcy wciąż zamawiają też w tym roku paczki dla pracowników lub ich dzieci. Ten tradycyjny, miły gest przetrwał  – mówi Iwona Grochowska, CEO Nais, , aplikacji do doceniania i nagradzania pracowników.

Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku przyszłego roku. To najwyższy odsetek w całej historii badania. Jest to pochodna podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. oraz sezonowości zmian – firmy z reguły przyznają podwyżki w pierwszym kwartale. 

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 350 złotych więcej niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2250 złotych), co oznacza wzrost o 15,6 proc. 

- Widać wyraźnie gorsze nastroje wśród przedsiębiorców – 24 proc. badanych spodziewa się recesji. Mimo, że ocena kondycji firm, które reprezentują ankietowani, jest raczej dobra, wyniki badań wskazują, że rośnie liczba pracodawców rozważających możliwość dokonania zwolnień – mówi Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Wyższych pensji może spodziewać się 56 proc. pracowników z branży finansowej. W pozostałych branżach, które poddano analizie (przemysł, budownictwo, handel i naprawy, transport, gospodarka magazynowa i łączność, obsługa nieruchomości i firm oraz pozostała działalność usługowa) odsetek firm, które deklarowały podwyżki dla zatrudnionych, nie spadł poniżej 45 proc. 

Plany pracodawców, jeśli chodzi o zatrudnienie, są o wiele bardziej pesymistyczne niż jeszcze pół roku temu,  11 proc. zamierza zwalniać, W analogicznym okresie ubiegłego roku z takim zamiarem nosiło się zaledwie 4 proc. pracodawców.  

- Tak duży odsetek firm, które planują redukcję etatów, ostatnio obserwowaliśmy w 2014 r. Pracodawcy, ze względu na konieczność podniesienia poziomu wynagrodzenia od nowego roku, muszą poszukać oszczędności. Redukcja etatów części załogi może wyrównać bilans, wyjaśnia Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i HR Consultancy w Randstad Polska. 

Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń

Wywiady bieżącej, 40. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 8 października do 7 listopada 2019 r.

a