piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
poniedziałek, 26 sierpień 2019 11:53

Instytut Dyrektorów - Inflacja [stanowisko] Wyróżniony

Napisane przez Instytut Biznesu
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czynnikiem inflacjogennym jest stopa bezrobocia, najniższa w całym okresie transformacji Czynnikiem inflacjogennym jest stopa bezrobocia, najniższa w całym okresie transformacji fot. TB

Wysokość inflacji decyduje o nastrojach konsumenckich i wpływa na poziom inwestycji. Wzrost cen w nieodległej perspektywie przekłada się na istotne długofalowe decyzje przedsiębiorców - Instytut Dyrektorów.

W Polsce rośnie inflacja. Według opinii analityków Instytutu Biznesu w okresie kilku najbliższych kwartałów ten trend będzie się pogłębiał. Ekonomiści obawiają się wpływu inflacji na kondycję przedsiębiorstw i sytuację gospodarstw domowych. Instytut Biznesu stoi na stanowisku, że niezbędne jest podjęcie działań przez władze NBP i RPP. 

Główny Urząd Statystyczny podał, że w lipcu 2019 roku wzrost cen, w ujęciu rocznym sięgnął 2,9 proc. Za główną przyczynę uważa się drożejące płody rolne, na co wpływa susza trwająca już drugi rok. Od lipca 2018 roku ceny żywności wzrosły o 6,8 proc. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma, o ile producenci nie pozyskają z zagranicy płodów rolnych po konkurencyjnych cenach. 

Czynnikiem inflacjogennym jest stopa bezrobocia, najniższa w całym okresie transformacji. Przekłada się to na presje płacowe zatrudnionych. Świadomi sytuacji na rynku mogą negocjować warunki zatrudnienia, oczekując coraz wyższych wynagrodzeń lub zmieniać miejsce zatrudnienia, co destabilizuje politykę zarządzania kapitałem ludzkim i planowanie. Potrzeba utrzymania produkcji i świadczenia oferowanych usług sprawia, że pracodawcy decydują się na podwyżki dla pracowników, co później znajduje odzwierciedlenie w cenach oferowanych towarów i usług. 

Wysokość inflacji decyduje o nastrojach konsumenckich i wpływa na poziom inwestycji. Wzrost cen w nieodległej perspektywie przekłada się na istotne długofalowe decyzje przedsiębiorców, którzy zamiast nowych projektów mogą rezygnować lub odkładać w czasie plany inwestycyjne.

W efekcie budżet państwa bezpowrotnie traci wpływy z podatków z tego tytułu. Pozorną alternatywą dla utraty dochodów przez skarb państwa, może być uruchomienie różnych, finansowanych przez państwo projektów typu Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej itd. Tego typu inwestycje pozostają jednak obojętne dla rozwoju przedsiębiorczości, która stanowi największy stymulator rozwoju gospodarczego i trwałych dochodów dla budżetu państwa. 

Dalsza część stanowiska Instytutu Biznesu czytaj tutaj...

a