czwartek, maj 23, 2024
Follow Us
czwartek, 18 lipiec 2019 15:35

Stop dla nielegalnego handlu papierosami Wyróżniony

Napisane przez Bea
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Wspólna walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowym na bazarach i targowiskach” „Wspólna walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowym na bazarach i targowiskach” mar.pras

„Wspólna walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowym na bazarach i targowiskach”- pod takim hasłem wystartowała kampania społeczna Business Centre Club pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej, ograniczenie popytu na nielegalne produkty oraz utrudnienie do nich dostępu. Organizatorzy akcji przygotowali cały pakiet materiałów informacyjnych m.in. ulotki, plakaty, ogłoszenia prasowe oraz spot internetowy.

 Konsumenci często nie są świadomi faktu, iż kupując wyroby tytoniowe niewiadomego pochodzenia wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Często nie zdają sobie też sprawy, że za nielegalnym handlem papierosami na targowiskach stoją zorganizowane grupy przestępcze.

– Dzięki współpracy przedsiębiorców, instytucji państwa i podległych mu służb poziom szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce systematycznie spada. Chcemy zrobić kolejny krok w kierunku budowania świadomości społecznej nt. handlu i kupowania nielegalnych wyrobów tytoniowych – powiedział Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Jest to kolejna odsłona działań Koalicji na rzecz walki z szarą strefą zawiązanej między przedsiębiorcami, przedstawicielami rządu oraz służb państwowych. To m.in. dzięki tej współpracy wielkość szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce systematycznie spada. W 2015 r. szara strefa stanowiła nawet 19 proc polskiego rynku wyrobów tytoniowych.  W 2017 r. wynosiła niecałe 16 proc., a w 2018 r. spadła do najniższego w  historii prowadzonych badań poziomu 11,3 proc. (wg Instytutu ALMARES).

- Chcielibyśmy zwiększyć świadomość społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z nielegalnymi wyrobami, w tym produktami tytoniowymi. Wraz z organizacjami branżowymi, takimi jak BCC podejmujemy wspólne działania  w walce z szarą strefą  –powiedział nadinspektor Piotr Walczak, wiceminister finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, (KAS).   

Ostatnie sukcesy w walce z tytoniową szarą strefą to efekt działań regulacyjnych uszczelniających rynek, racjonalnej polityki akcyzowej oraz ogromnego wysiłku służb państwowych. Działania te mają bezpośrednie przełożenie na stabilizację i wzrost legalnego rynku, a tym samym na zwiększenie wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych. W 2018 r. były one o ponad miliard złotych większe niż w 2017 r. i osiągnęły najwyższy poziom w historii: 19,8 mld zł. (wg. Ministerstwa Finansów).

a