piątek, lipiec 23, 2021
Follow Us
poniedziałek, 10 czerwiec 2019 11:54

“Przyjaźń” po przerwie, ropa płynie do Orlenu i Lotosu Wyróżniony

Napisane przez ISBNews/Red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zakład produkcyjny PKN Orlen Zakład produkcyjny PKN Orlen mat.pr/Orlen

- Dostawy ropy naftowej - zgodnej z jakością kontraktową - rurociągiem "Przyjaźń" zostały wznowione, podały PKN Orlen i Grupa Lotos.

 

"Wznowienie dostaw to efekt rozmów, które prowadziliśmy w ostatnich tygodniach ze stroną rosyjską przy wsparciu naszego rządu. Twarde stanowisko negocjacyjne strony polskiej było możliwe dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw. Obecnie ok. 50% ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza kierunku wschodniego" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem "Przyjaźń" nie wpłynęło na poziom przerobu ropy naftowej w płockiej rafinerii, podkreślono.

W ciągu najbliższych kilku dni ropa naftowa przyjmowana z kierunku wschodniego do Bazy Adamowo dotrze do Bazy Miszewko Strzałkowskie niedaleko Płocka.

Grupa Lotos informuje, że 9 czerwca 2019 roku otrzymała od PERN S.A. informację o wznowieniu odbioru dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo, zgodnej z normami kontraktowymi. Jednocześnie spółka informuje, że zatrzymanie dostaw surowca, które miało miejsce od 24 kwietnia 2019 roku, nie wpłynęło istotnie na ilość i jakość produkcji rafinerii Grupy Lotos S.A.

Wczoraj PERN podał, że wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej do systemu przesyłowego. PERN wdrożył mechanizm bieżącej kontroli jakości, tak aby na stałe monitorować przychodzący z Białorusi surowiec.

Zgodnie z nominacjami przekazanymi przez Transnieft, pierwsza faza pracy systemu będzie trwała do końca czerwca, podano także. Oznacza to, że dostawy ropy naftowej będą realizowane w mniejszym wolumenie - akceptowalnym przez klientów PERN.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.

a