poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
środa, 14 listopad 2018 10:53

Coraz mniej Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę Wyróżniony

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Coraz mniej Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę fot. Pixabay

Ponad 90 procent Polaków odrzuca plany wyjazdu do pracy za granicą - wynika z raportu "Migracje Zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Work Service.

Jak wskazuje badanie, już tylko 8,6 procent aktywnych pracowników rozważa emigrację zarobkową. To wynik o 3,2 punktu procentowego niższy w porównaniu do ostatniego badania przeprowadzonego w marcu oraz najniższy odsetek w 4-letniej historii prowadzonego badania.

Na taki wynik wpływa rekordowo niska stopa bezrobocia i coraz lepsze warunki zatrudnienia w Polsce - mówi wiceprezes zarządu Work Service, Tomasz Ślęzak.

Zaznaczył, że 3 lata temu ponad 20 procent chciało wyjechać za granicę. Tomasz Ślęzak powiedział, że trend poprawy na rynku pracy jest stały i w związku z tym coraz mniej osób chce wyjechać.

Spośród osób deklarujących chęć migracji zarobkowej, 37 procent wskazuje, że jeśli wyjadą do pracy za granicę, to tylko na 3 miesiące - dodaje wiceprzewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Wiktor Wojciechowski. Podkreślił, że poziom dochodów decyduje o migracji wewnątrz kraju lub wyjeździe za granicę. 

W opinii Polaków rozważających emigrację zarobkową, najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów pozostają Niemcy z wynikiem 23,3 procent. "Spadło z kolei zainteresowanie wyjazdami do Wielkiej Brytanii" - tłumaczy Tomasz Ślęzak. Podkreślił, że Wielka Brytania była częściej niż teraz wskazywana przed brexitem. Tomasz Ślęzak powiedział, że kilka lat temu była na podobnym poziomie co Niemcy, a teraz jako ewentualny kierunek emigracji wskazuje ją około 3 procent.

Zaznaczył, że kilkanaście procent ankietowanych wskazuje kraje skandynawskie.

Badanie wskazuje, że wyjazd do pracy za granicą głównie rozważają już nie najmłodsi, a osoby między 35. a 60. rokiem życia (55 proc.). Najczęściej o emigracji zarobkowej myślą Polacy mieszkający na wsi i w miastach do 100 tysięcy mieszkańców.

Dane prezentowane w ramach 9. edycji raportu "Migracje Zarobkowe Polaków" zostały opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie ponad 500 dorosłych Polaków, za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

źródło: IAR

a