poniedziałek, czerwiec 01, 2020
Follow Us
środa, 18 lipiec 2018 16:53

Naimski: Harmonogram prac związanych z Baltic Pipe nie ma żadnych opóźnień

Napisane przez ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Naimski: Harmonogram prac związanych z Baltic Pipe nie ma żadnych opóźnień fot. Pexels.com

Harmonogram prac związanych z realizacją projektu Baltic Pipe nie ma żadnych opóźnień, a w listopadzie tego roku Gaz-System powinien mieć podpisaną ostateczną umowę na budowę gazociągu z duńskim Energinetem, wynika z wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

"Mamy termin zakończenia inwestycji i jest to 1 października 2022 r. Nie mamy żadnych opóźnień w projekcie. Gaz-System rozkłada pracę dla wykonawców których mamy ograniczoną liczbę w Polsce. Mamy za mało wykonawców w naszym kraju i nie naruszając całości harmonogramu można tę pracę rozkładać równomiernie. I nad tym panuje inwestor" – powiedział Naimski podczas sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Według niego, pozostaje jeszcze doprecyzowanie szczegółów dotyczących umowy Gaz-Systemu z Energinetem.   

"Umowa o budowie będzie podpisana w okolicach listopada, a wcześniej - we wrześniu rząd duński będzie podejmował formalne decyzje. W grudniu wszystkie formalności powinny być dokonane" – dodał Naimski.

Wskazał, że obecnie prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską na temat dofinansowania projektu w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę). "Jeśli się uda uzyskać wsparcie, to pieniądze będą większe niż te, które zostały przekazane na fazę projektową" - powiedział Naimski.

W styczniu br. Ministerstwo Energii poinformowało, że projekt połączenia systemów gazowych Polski i Danii gazociągiem Baltic Pipe otrzyma 33 mln euro dofinansowania ze środków funduszu Łącząc Europę (CEF).  

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim, łączącego system przesyłowy Norwegii z systemem duńskim i polskim. Planowana jest budowa gazociągu podziemnego o długości 220 km w Danii i połączenia podmorskiego do Polski. Promotorami projektu są firmy Gaz-System S.A. z Polski oraz Energinet z Danii.

a