sobota, lipiec 11, 2020
Follow Us
czwartek, 15 luty 2018 12:16

Kwieciński: Polska i inne kraje są przeciw wiązaniu budżetu UE z praworządnością Wyróżniony

Napisane przez ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kwieciński: Polska i inne kraje są przeciw wiązaniu budżetu UE z praworządnością fot. Wikipedia

Polska, a także "inne kraje" sprzeciwiają się planom powiązania przyszłego unijnego budżetu z kwestiami związanymi z praworządnością, poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"To powiązanie budżetu z praworządnością jest dyskutowane już w ramach obecnej i kolejnej perspektywy. W przypadku obecnej to nie ma szansy na wprowadzenie tego rozwiązania. Jeżeli chodzi o kolejną perspektywą, to my się sprzeciwiamy temu, a także inne kraje. Wydaje się także, że jest wątła podstawa prawna, aby takie rozwiązanie wprowadzić" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Polska będzie otrzymywała mniej środków w ramach polityki spójności, na co musi być przygotowana.

"Po pierwsze, bogacimy się i niektóre regiony wypadają z limitów. Pojawiły się także nowe priorytety, np. migracyjne z uchodźcami i bezpieczeństwa i unia będzie chciała wydawać więcej środków związanych z obronnością" - wskazał minister.

Polskie Radio dowiedziało się wczoraj, że Komisja Europejska przygotowała dokument dotyczący przyszłego unijnego budżetu, a w nim planuje uzależnić wypłaty funduszy od praworządności. Istnienie planów dotyczących wprowadzenia takiej zależności potwierdziła później unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

Jak podało Polskie Radio, Komisja rozpisała trzy scenariusze w zależności od przychodów. M.in. w polityce rolnej przewidywane jest obcięcie dotacji o 15% i o 30%, a w polityce spójności KE w jednym ze scenariuszu proponuje wyłączenie z niej regionów przejściowych i najbardziej rozwiniętych, co - jak podkreśla radio - byłoby niekorzystne między innymi dla Polski.

a