niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 14 grudzień 2017 13:47

Skandal we francuskiej armii Wyróżniony

Napisane przez red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Caracal Caracal Fot. By Dmitry A. Mottl - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2291325

Jak podaje RFM FM ponad połowa francuskich samolotów i helikopterów wojskowych nie może latać. Zaledwie jedna czwarta francuskich Caracali dobrze funkcjonuje.

Tragiczny stan francuskiej floty powietrznej wynika z kosztów ekonomicznych. W opłakanym stanie znajdują się łącznie dwie trzecie stacjonujących we Francji samolotów i helikopterów wojskowych.

Szefowa francuskiego ministerstwa obrony Florence Parly potwierdziła, że do służby nadaje się zaledwie jedna czwarta francuskich Caracali.

To właśnie te śmigłowce chciała sprzedać Polsce firma Airbus Helicopteres, a wycofanie się z tego zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej było szeroko komentowane. Rezygnacja z zakupu Caracali przez resotr kierowany przez ministra Antoniego Macierewicza dzisiaj nie powinna już nikogo dziwić. 

Francuzi tłumaczą problemy z Caracalami bardzo wysokimi kosztami eksploatacji tych śmigłowców.

Według portalu ekonomicznego „La Tribune” naprawy caracali zdrożały dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. 

Jak podaje RMF FM sytuacja francuskiej floty powietrznej pokrzyżuje plany prezydenta Emmanuela Macrona, który chciałby utworzenia niezależnych od NATO, unijnych sił zbrojnych. To właśnie na Francji – po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, miałby spoczywać główny ciężar tworzenia europejskich sił zbrojnych.

Na razie wiele wskazuje, że będą to wyłącznie oddziały piechoty.

a