środa, luty 28, 2024
Follow Us
czwartek, 30 listopad 2017 02:23

Integracja europejska, a polityka polskiej wsi

Napisane przez MM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Integracja europejska, a polityka polskiej wsi Fot. imagesthai.com

W najbliższy czwartek i piątek, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa: Integracja europejska, jako determinanta polityki wiejskiej. Wydarzeniu patronuje Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także dr Czesław Siekierski, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w parlamencie europejskim.

 

Organizatorem konferencji jest Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa (FAPA) przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW.

Dwudniowa konferencja składa się z kilku części, m.in. sesji ekonomicznej, która poruszy tematy związane z kredytami i dotacjami dla rolnictwa, a także znaczeniem umów handlowych i współpracy m.in. z USA oraz sesji prawnej, gdzie eksperci wypowiedzą się w tematach dotyczących podmiotów polityki wiejskiej w procesie integracji europejskiej, pomocy publicznej i rozporządzeń ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich. Jedną z ciekawszych sesji będzie ta, poświęcona tematom prawno-międzynarodowym, w której wezmą udział m.in. eksperci z Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec. Porównane zostaną systemy prawne poszczególnych krajów w ramach unijnego prawodawstwa, a także poruszone zostaną aspekty konkurencyjności, jako integralnego elementu pierwszego filaru WPR i zachęty do zwiększenia efektywności rynku. Ważnym tematem konferencji będzie też wsparcie klastrów i sieci w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a Auli Kryształowej.

a