środa, listopad 29, 2023
Follow Us
piątek, 08 wrzesień 2017 11:01

Śmigłowce zdominowały targi MSPO Wyróżniony

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach swoją polską targową premierę miał śmigłowiec AW101 w wersji HH-101A Caesar. Największy europejski śmigłowiec, zaprezentowany przez Grupę Leonardo, do której należy PZL-Świdnik, był jedną z głównych atrakcji targów.

Kieleckie targi MSPO, to kolejne pod względem wielkości, po paryskich Eurosatorach i londyńskich DSEI, targi militarne w Europie. Co roku biorą w nich udział czołowe światowe koncerny branży obronne, nie brakuje tu też polskich akcentów.

Główna atrakcją tegorocznych targów był AW101, wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany z myślą o realizacji wymagających misji Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej, w tym zadań poszukiwawczo-ratowniczych oraz zwalczania podwodnych i nawodnych zagrożeń na morzu.  Maszyna jest przedmiotem oferty PZL-Świdnik w toczących się postępowaniach zakupowych polskiego MON. Według ekspertów śmigłowiec spełnia wszystkie wymagania polskich Sił Zbrojnych. Będąc największą z oferowanych w obu postępowaniach maszyn zapewnia największy zasięg, największą ładowność, największą ilość miejsca dla żołnierzy i ładunku, charakteryzując się przy tym nowoczesnością technologiczną i doświadczeniem w eksploatacji przez najbardziej wymagających użytkowników. AW101 zamówiono do tej pory w ponad 220 egzemplarzach m.in. przez Włochy, Wielką Brytanię, Japonię, Kanadę, Portugalię, Danię i Norwegię.

Równie dużym zainteresowanie podczas targów cieszył się też W-3PL Głuszec, z rodziny PZL-Świdnik, najnowsza wersja śmigłowca Sokół zmodernizowana do standardu wsparcia bojowego w ścisłej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP oraz polskim przemysłem i sektorem B+R. To najnowocześniejszy śmigłowiec, który jest obecnie eksploatowany przez polskie Siły Zbrojne. Maszyna prezentowana na MSPO jest wykorzystywana przez żołnierzy z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie w służbie polskich Sił Zbrojnych znajduje się ponad 160 śmigłowców wyprodukowanych w Świdniku. Prawie 80 proc. śmigłowców dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym w ostatnim dziesięcioleciu to maszyny wyprodukowane w Świdniku, w tym: SW-4 Puszczyk, W-3PL Głuszec, W-3RM Anakonda oraz W-3WA Sokół w konfiguracji VIP do transportu najwyższych rangą urzędników państwowych.

a