niedziela, maj 22, 2022
Follow Us
poniedziałek, 31 lipiec 2017 06:01

Komentarz rynkowy - 31.07.2017 r. Wyróżniony

Napisane przez Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Komentarz rynkowy - 31.07.2017 r. Fot. negativespace.co

Obrady FOMC były niewątpliwie najważniejszym punktem w ubiegłotygodniowym kalendarium. Zgodnie z konsensusem rynkowym nie dokonano żadnych zmian w polityce monetarnej.

Dla inwestorów znacznie ważniejszą kwestię stanowił sam komunikat banku, w którym można było przeczytać o nadchodzącej redukcji bilansu Fed oraz o zniżkującej inflacji. Rezerwa Federalna jest jedynym jastrzębim podmiotem wśród najważniejszych banków centralnych, jednak aspekt ten jest już wyraźnie wyceniony, a rynek skupia się na nieco mniej gołębich pogłoskach z EBC. Mimo wszystko wydaje się, że zapowiedź rozważenia przyszłości QE przez Radę Prezesów EBC jest przewartościowywana przez rynek, co buduje przestrzeń do wystąpienia efektu rozczarowania i wzrostu zmienności, zwłaszcza na rynku walutowym. Niemniej, bankierzy centralni udadzą się teraz na wakacje. Kolejne posiedzenia FOMC oraz Rady Prezesów EBC odbędą się we wrześniu. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne. Wstępne odczyty indeksów PMI dla Eurolandu były niższe od oczekiwań, choć nadal bardzo solidne.

Tymczasem coraz częściej pojawiają się dobre sygnały zza oceanu. Annualizowany wzrost amerykańskiego PKB w drugim kwartale 2017 r. wyniósł 2,6%.

To wynik zgodny z prognozami. Mimo wszystko ubiegły tydzień nie przyniósł istotnych ruchów indeksów giełdowych - DJI wzrósł o 1,2%, NASDAQ stracił 0,2%, a S&P500 skurczył się o symboliczne 0,02%. W Europie, francuski CAC40 zyskał 0,3%, niemiecki DAX stracił 0,6%, a brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,1%.

Polskie kalendarium ekonomiczne tym razem było nieco mniej bogate. Inwestorzy poznali najnowszą stopę bezrobocia. Wynik na poziomie 7,1% to kolejne potwierdzenie siły polskiego rynku pracy. Na miano najważniejszego wydarzenia tygodnia zasłużył czwartkowy debiut Play – to największe IPO na warszawskim parkiecie od 2011 r. Mimo wszystko debiut telekomu pozostawił wiele do życzenia. Pierwsza sesja przyniosła spadek ceny akcji o 1,39%, choć na wyróżnienie zasługuje bardzo wysoki wolumen handlu.

Ponadto na warszawskim parkiecie rozpoczął się sezon publikacji wyników za drugi kwartał 2017 r.

GPW pochwaliła się najwyższym zyskiem w historii.

Wysokie wyniki pokazał również Orange, co jednak było efektem zdarzeń jednorazowych. W skali całego tygodnia, indeksy WIG20 oraz mWIG40 wzrosły o 0,7%, podczas gdy sWIG80 stracił 0,5%.

W obecnym tygodniu inwestorzy skupią się na najnowszych danych makroekonomicznych z Eurolandu m.in. na indeksach PMI, stopie bezrobocia oraz dynamice PKB. Ponadto, inwestorzy poznają amerykańskie payrollsy. W Polsce odbędzie się odczyt przemysłowego indeksu PMI oraz inflacji CPI. W centrum uwagi znajdą się także kolejne publikacje wyników spółek notowanych na GPW.

Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień przyniósł kolejną próbę przełamania górnej granicy konsolidacji na poziomie 2360 pkt.

Popyt wyraźnie przeważał nad podażą, lecz po raz kolejny test niniejszej bariery zakończył się niepowodzeniem. Niemniej wartość indeksu na koniec piątkowej sesji wyniosła dokładnie 2360 pkt. Rynek wydaje się być coraz bliższy zakończenia trendu horyzontalnego. Mimo wszystko najważniejszym celem dla byków pozostaje przełamanie oporu na poziomie 2420 pkt, które prawdopodobnie otworzy drogę do rozpoczęcia kolejnej fali hossy.

Wykres 2. Torpol w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na wyróżnienie tym razem zasłużyły walory Torpolu, które w ubiegłym tygodniu zyskały na wartości 9%. Cena akcji wyraźnie odbiła od lokalnego dołka i dynamicznie zmierza w kierunku oporu na poziomie 13,7 zł. Przełamanie niniejszej bariery nie tylko zakończy okres korekty, ale również umożliwi ustanowienie nowych, historycznych szczytów. Warto zauważyć, że oscylator MACD wskazał sygnał kupna, podczas gdy oscylator RSI znajduje się w obszarze wykupienia. Niewykluczone, że niebawem część rynku postanowi zrealizować swoje zyski, jednakże w szerszej perspektywie potencjał do dalszych zwyżek wydaje się być znaczący, zwłaszcza że spółka systematycznie powiększa swój portfel zamówień, co pozytywnie wpływa na oczekiwania względem jej wyników finansowych.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

a