sobota, styczeń 29, 2022
Follow Us
wtorek, 23 listopad 2010 21:19

Siła kobiet – siłą firmy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Siła kobiet – siłą firmy www.sxc.hu

Właściciele firm często nie zdają sobie sprawy, jak wielki potencjał gospodarczy tkwi w sile kobiecej przedsiębiorczości. Tak się dzieje, ponieważ większość szefów jest przekonanych, że kobieta posiadająca dzieci jest niedostatecznie dyspozycyjna, mniej zaangażowana. Tymczasem ponad 80 proc. matek pragnie łączyć macierzyństwo z karierą zawodową.

{jumi [*4]}Jednak nie wszystkim się to udaje - stwierdzali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk „Siła kobiet – siłą firmy”. Debata, zorganizowana przez min. Elżbietę Radziszewską, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania, we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą oraz Stowarzyszeniem Firm Rodzinnych, wykazała, że w naszym kraju wciąż jeszcze kobiety napotykają szereg barier w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Tymczasem zawodowa aktywność kobiet pomaga wzmacniać budżet rodzinny, zmniejsza bezrobocie w państwie i zwiększa zaangażowanie w sprawy społeczne. Praca, pomimo macierzyństwa, umożliwia kobietom ciągłe zdobywanie doświadczenia, rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Daje im stabilność finansową i pewność siebie. A przedsiębiorcy, dbając o pracujące matki, zyskują nie tylko lojalnego pracownika - matkę, ale także szacunek wszystkich pracowników, co przekłada się na efektywność, zaangażowanie i wizerunek firmy, a w konsekwencji na jej zyskowność. Na szczęście pozytywny wpływ macierzyństwa na działalność biznesu zaczęli dostrzegać i sami przedsiębiorcy, widząc w podtrzymaniu zawodowej aktywności kobiet, w tym matek, interes firmy. Badania przeprowadzone wśród 500 największych firm z listy magazynu „Fortune” pokazały, że przedsiębiorstwa, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze, mają lepsze wyniki finansowe. Przedsiębiorstwa mają tym lepsze wskaźniki zwrotu z kapitału, im więcej kobiet zajmuje w nich wyższe stanowiska kierownicze.

W trakcie Forum przedstawiciele firm – liderów społecznie odpowiedzialnego biznesu oraz eksperci z sektora publicznego i prywatnego zaprezentowali doświadczenia z zakresu wprowadzania rozwiązań służących ułatwianiu pracy kobietom. M.in. dyr. Małgorzata Wadzińska z Procter&Gamble mówiła o pokojach dla matek karmiących, centrach odnowy biologicznej, gabinetach masażu, klubach fitness czy możliwości robienia zakupów do domu na zamówienie - specjalnie dla zatrudnionych w jej firmie kobiet. Z kolei dyr. Alfred Kubczak z Jeronimo Martins Dystrybucja przedstawił m.in. corocznie powtarzany program prozdrowotny „Razem zadbajmy o zdrowie”, którym objęte są obok pracowników wszystkie pracownice sieci Biedronka. Mogą one skorzystać ze specjalistycznych badań, pozwalających na wczesne wykrycie groźnych chorób. Są objęte bezpłatnym badaniem mammograficznym, cytologicznym oraz ultrasonograficznym piersi. W jednej z ostatnich edycji programu firma odnotowała przypadek uratowania jednej z pań życia – odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór, udało się skutecznie wyleczyć.

Podczas Forum przedstawiono program „Równowaga: praca – rodzina”, dzięki któremu wiele firm w Polsce już wdrożyło efektywne rozwiązania w zakresie godzenia przez kobiety kariery z życiem rodzinnym. Zaprezentowane zostały także narzędzia wspierające finansowo i merytorycznie firmy, na przykład –  oferta bezpłatnych szkoleń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczących telepracy. Inicjatywę min. Radziszewskiej poparł Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, partnera Forum, który twierdzi, że umożliwianie godzenia życia zawodowego z macierzyństwem powinno być jednym z najistotniejszych elementów strategii CSR w każdej firmie. Forum wpisuje się w plany Komisji Europejskiej, która we wrześniu ogłosiła pięcioletnią strategię na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn w Europie. Nowa strategia ma przede wszystkim umożliwić lepsze wykorzystanie potencjału kobiet i przyczynić się do osiągnięcia gospodarczych i społecznych celów UE. Wg Radziszewskiej więcej aktywnych zawodowo kobiet, to wyższe zatrudnienie oraz udział w PKB, co przekłada się na wpływy podatkowe. Praca daje także kobietom większe poczucie bezpieczeństwa, co przekłada się na większą liczbę urodzeń, czyli trwałe wskaźniki dzietności. Minister Radziszewska planuje opracowanie projektu ustawy, mającej na celu zachęcenie firm do ułatwiania zatrudnionych w nim kobietom godzenia pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych. Mają w tym pomóc m.in. prezesi Andrzej Arendarski  (KIG) i Andrzej Blikle (Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych). Wg zapewnień Radziszewskiej w najbliższym czasie powstanie też specjalny informator dla kobiet pracujących w firmach.

{jumi [*9]}

a