niedziela, grudzień 05, 2021
Follow Us
środa, 07 czerwiec 2017 16:09

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian Wyróżniony

Napisane przez ISBnews / RED
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
RPP utrzymała stopy proc. bez zmian Fot. Pexels.com

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. 

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny.

Rada w komunikacie podtrzymała, że ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone. Jednocześnie RPP wskazała, że dane sygnalizują utrzymanie się stabilnego wzrostu gospodarczego w II kwartale br.

"W ocenie Rady, w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, czemu będzie sprzyjać dalsze wygasanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców na rynkach światowych przy jedynie stopniowym zwiększaniu się wewnętrznej presji inflacyjnej związanej z poprawą krajowej koniunktury. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone" - czytamy w komunikacie. Brzmienie tego fragmentu nie zmieniło się w porównaniu do komunikatu z ub. miesiąca.

"Roczna dynamika cen konsumpcyjnych utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jednocześnie inflacja bazowa - mimo stopniowego wzrostu - jest nadal niska. Wiąż umiarkowana jest także dynamika jednostkowych kosztów pracy" - czytamy dalej.

Inflacja konsumencka wyniosła 1,9% r/r w maju br. (wg wstępnych danych).

"Wyprzedzające wskaźniki koniunktury oraz dane o produkcji i sprzedaży, mimo ich niewielkiego osłabienia w ostatnim okresie, sygnalizują utrzymanie się stabilnego wzrostu gospodarczego w drugim kwartale" - napisano także w komunikacie.

"Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podsumowano w komunikacie.

Po majowym posiedzeniu RPP jej przewodniczący i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński mówił, że część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakłada, że prawdopodobieństwo zmian stóp w połowie przyszłego roku będzie bardzo duże. Podkreślił również, że mówiąc w swoim imieniu, spodziewa się, iż do podwyżki stóp procentowych może nie dojść do końca 2018 r., jeśli inflacja będzie się kształtowała tak, jak można oczekiwać.

Według analityków bankowych, do pierwszej zmiany poziomu stóp procentowych - podwyżki - może dojść najwcześniej w I poł. 2018 r.

a