piątek, czerwiec 05, 2020
Follow Us
wtorek, 09 maj 2017 14:55

Ponad połowa PIT-ów złożona przez internet Wyróżniony

Napisane przez Miłosz Manasterski / ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym roku iczba elektronicznych zeznań podatkowych za 2016 r. wyniosła 9,7 mln, czyli przekroczyła 50% wszystkich zeznań, podało Ministerstwo Finansów.

"Tegoroczna edycja akcji informacyjnej Ministerstwa Finansów 'Szybki PIT' rozpoczęła się 2 marca i zakończyła w ostatni dzień składania deklaracji PIT, tj. 2 maja 2017 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, objęła swoim zasięgiem całą Polskę.

I jak co roku, teraz również padł nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji - 9 670 215, podczas gdy rok wcześniej było to 8 413 649 e-PIT-ów.

Według wstępnych szacunków, liczba elektronicznych zeznań w tym roku przekroczyła 50% wszystkich złożonych zeznań" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Po uruchomieniu wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego (PFR) w 2015 r. w tym roku dodano kolejne narzędzia, mające ułatwić podatnikom składanie zeznań przez internet. Chodzi o PIT-WZ, czyli formularz składany przez podatników, którzy chcą, aby to urząd rozliczył za nich roczny PIT, oraz PIT-OP skierowany do emerytów i rencistów, którzy chcą, bez wypełniania całego PIT-u, przekazać 1 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Z PIT-WZ skorzystało blisko 40 tys. podatników, natomiast z PIT-OP - prawie 8 tys., podano także. Biorąc pod uwagę jak rewolucyjnym narzędziem był PIT-WZ, można powiedzieć, że to niewiele. 

Ograniczeniem PIT-WZ było prowadzenie działalności gospodarczej w roku rozliczeniowym, nawet jeśli była ona zawieszona. Samo rozwiązanie jest dla podatnika rewolucyjne, ponieważ de facto jego rola sprowadza się tylko do sprawdzenia, czy PIT jest wypełniony prawidłowo.

"Podczas kampanii w salach obsługi podatnika wielu urzędów uruchomiono specjalne stanowiska komputerowe, gdzie składano zeznania drogą elektroniczną przy pomocy usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), która wraz z broszurami informacyjnymi była dostępna na Portalu Podatkowym. Dodatkowo w ostatnich dniach kwietnia wszystkie urzędy skarbowe pracowały dłużej. W ramach kampanii przygotowano również plakaty i broszury informacyjne. Szybki PIT był też obecny na Facebooku" - podsumowano w materiale.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) miało w przeciwieństwie do PIT-WZ podstawową wadę. By z niej skorzystać, należało w pierwszej kolejności samemu skompletować dokumenty i obliczyć przychód. Bez prawidołowo obliczonego własnego przychodu (np. na skutek błędu, albo pominięcia jednego z nadesłanych nad zeznań podatkowych od pracodawców i zleceniodawców), nie można było zalogować się do serwisu. Natomiast Ci, którzy nie mieli z tym problemu mogli skorzystać z dobrodziejstwa systemu, który uzupełniał niemal wszystkie niezbędne dane. Po stronie podatnika została informacja o ulgach (w tym uldze na dzieci), ale również te procesy zostały poddane skutecznej automatyzacji.

Kolejną rewolucją jest integracja sytetmu e-Deklaracje z Podpisem Zaufanym.

Jak dotąd obydwa systemy w ogóle nie współpracowały, choć w założeniu Podpis Zaufany miał obywatelowi umożliwić komunikację elektroniczą ze wszystkimi kluczowymi urzędami państwowymi. Jeszcze w ubiegłym roku Ministestwo Finansów przy składaniu deklaracji podatkowych honorowało jedynie Certyfikat Kwalifikowany lub zastępczo kwotę przychodu z lat poprzednich. Wymagało to przy wysyłce PIT przez internet posiadani pod ręką ubiegłorocznej deklaracji. Teraz na szczęście obydwa systemy już współpracują i PIT elektroniczny można było wysłać podpisany Podpisem Zaufanym. Czyli naprawdę łatwo, szybko i wygodnie.

A teraz, niektórzy z nas czekają na zwrot podatku. Czy będzie równie szybki?

 

a