niedziela, wrzesień 25, 2022
Follow Us
wtorek, 14 marzec 2017 13:08

Kolejne inwestycje Toyoty w Polsce i Europie

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejne inwestycje Toyoty w Polsce i Europie fot. Ewa Ploplis

Ok. 650 mln zł, mają wynieść inwestycje Toyoty w Polsce, co ma zwiększyć dotychczasowe zaangażowanie koncernu w inwestycje produkcyjne w naszym kraju do ponad 4 mld zł. Japoński koncern zapowiada kolejne inwestycje w Polsce w najbliższym czasie.

 Fabryki Toyoty uruchomią w 2017 r. i w kolejnych latach produkcję kluczowych elementów napędu hybrydowego oraz nowoczesnych silników benzynowych - mówi dr Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o. - Jeszcze w br. w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach zostanie uruchomiona produkcja nowoczesnego silnika benzynowego 1.5, a w 2019 r. silnika 2.0. W przyszłym, 2018 r. Toyota rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni do napędów hybrydowych w fabryce Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu - zapowiada prezes.

W 2016 r. Polacy kupili 42,913 samochodów marki Toyota, tj. o 16% więcej niż rok wcześniej.
- Toyota pobiła po raz drugi z rzędu rekord sprzedaży, która na polskim rynku rośnie nieprzerwanie od 5 lat – mówi Robert Mularczyk z PR manager Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o.


W minionym roku Toyota Motor Europe sprzedała w Europie 928,5 tys. samochodów, tj. o 6% więcej niż w 2015 r. Koncern zwiększył swój udział w europejskim rynku do 4,7%. Najchętniej kupowanymi modelami Toyoty były modele: Yaris, których sprzedano 208,6 tys. aut, Auris -144,1 tys. i RAV4 -110,1 tys. egzemplarzy.
Do wzrostu sprzedaży Toyoty w Europie w dużej mierze przyczyniła się stale rosnąca popularność hybryd. W 2016 r. Europejczycy kupili 295 tys. samochodów hybrydowych japońskiego producenta, tj. o 41% więcej niż 2015 r. Samochody z tym napędem stanowiły niemal 1/3 wszystkich nowych aut Toyoty i Lexusa. W 2015 r. w napęd hybrydowy było wyposażone co czwarte auto w Europie.
- Miniony, 2016 r., był dla Toyoty rokiem strategicznych inwestycji, premier kluczowych modeli, dalszego wzrostu udziału hybryd w rynku oraz umocnienia pozycji lidera w światowych rankingach jakości i niezawodności. Nastąpił dalszy wzrost sprzedaży i udziału marki w rynku europejskim. Zanotowaliśmy rekordową sprzedaż samochodów Toyoty w Polsce i był to kolejny rekordowy rok dla hybryd Toyoty w Polsce i w Europie - podsumowuje dr J. Pawlak z Toyota Motor Poland.
- W br. na rynku zadebiutują nowe modele Toyoty: Yaris z nową gamą napędów, Prius Plug-in Hybrid, a także nowe warianty osobowe użytkowego PROACE – zapowiada R. Mularczy z Toyota Motor Poland.

Zaskoczyć klientów nowinkami technicznymi
Toyota stawia także na nowości techniczne. W ciągu ostatnich 5 lat zgłosiła 9807 patentów w dziedzinie alternatywnych napędów, ponad 3 razy więcej niż jakakolwiek inna firma. To zaowocowało przyspieszonym rozwojem napędów hybrydowych oraz nowatorskiej technologii wodorowych ogniw paliwowych.

a