piątek, lipiec 23, 2021
Follow Us
poniedziałek, 06 luty 2017 13:06

Port lotniczy Chopina faworyzowany względem mniejszych lotnisk

Napisane przez GF
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2017 roku latanie z i na lotniska regionalne w Polsce stało się dla linii lotniczych dwa razy droższe niż na lotnisku Chopina w Warszawie. To efekt podniesienia opłat terminalowych pobieranych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

PAŻP pobiera opłatę terminalową od linii lotniczych za obsługę samolotów podczas startów i lądowań. Nowe stawki zatwierdził Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wniosek PAŻP. Jak poinformował ULC, od stycznia przyszłego roku linie lotnicze za starty i lądowania na lotnisku Chopina będą płacić 477,28 złotego, a w pozostałych 14 portach lotniczych 840,08 złotego.

Nowa taryfa, która dyskryminuje porty regionalne względem lotniska Chopina ma obowiązywać przez najbliższe 5 lat. Droższa usługa terminalowa może zniechęcić przewoźników, co przełoży się na i tak ciężką kondycję wielu portów regionalnych. Wg ekspertów obecna bariera rentowności portu lotniczego przesuwa się do góry, do 1,5-1,8 mln odprawionych rocznie klientów. Jak nowe stawki wpłyną na otwieranie nowych połączeń na lotniskach będziemy mogli przekonać się w połowie roku, gdy linie lotnicze najczęściej otwierają połączenia sezonowe w kierunkach wakacyjnych.

a