wtorek, maj 24, 2022
Follow Us
poniedziałek, 19 wrzesień 2016 12:13

Kościński: MR zachęca zagranicznych inwestorów do innowacyjności w Polsce Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kościński: MR zachęca zagranicznych inwestorów do innowacyjności w Polsce fot. freeimages.com

- Zagraniczne inwestycje są szansą na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce, dlatego Ministerstwo Rozwoju zachęca inwestorów do inwestycji, licząc na wsparcia rozwoju gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy, poinformował wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

- Zmieniamy kompletnie podejście administracji do polskich i zagranicznych inwestorów. Administracja ma być służebna, ma służyć przedsiębiorcom w rozwoju biznesu. My jesteśmy dla rynku. Zachęcamy zagraniczny kapitał do inwestycji w Polsce, mając świadomość, że dzięki temu wzrośnie liczba miejsc pracy - powiedział Kościński podczas debaty „Wpływ zagranicznych inwestycji na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce" w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że ważna jest przede wszystkim forma pracy i jej innowacyjność, a nie wyłącznie niskie koszty.

- Kilogram eksportu w PZL-Świdnik to ponad 700 euro. Mamy drogie produkty, bo są one unikalne i wymagają innowacyjnych rozwiązań, także prowadzenia badań - wskazał wiceprezes Leonardo - PZL-Świdnik Krzysztof Krystowski.

W Europie tylko w pięciu krajach produkuje się śmigłowce, a dzięki PZL Świdnik w tej grupie jest Polska, i to do 60 lat. Na świecie do tej grupy dołącza jeszcze Rosja i Stany Zjednoczone, podkreślił.

Uczestnicy debaty przekonywali, że trzeba zachęcić zagraniczny kapitał do inwestycji w Polsce. - Przede wszystkim ważny jest system motywacyjny. Trzeba racjonalnie motywować inwestorów, tłumaczyć: czego się od nich oczekuje i chwalić, gdy się wywiązują z zobowiązań - tłumaczył Krystowski.

Wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Janusz Władyczak przekonywał, że, w przypadku zagranicznych inwestorów, możemy ich ubezpieczać, czyli zabezpieczyć ich płynność. - Produkt musi jednak spełnić warunki polskości - zaznaczył.

Kolejnym, po przemyśle obronnym, przykładem inwestycji, które wpływają na innowacyjność polskiej gospodarki jest - jak wskazano podczas debaty - sektor farmaceutyczny. - Co musi się zdążyć, żeby powstał jeden lek? Na pięć tys. leków tylko pięć przechodzi do testów, z tego tylko jeden wchodzi na rynek. To potężna inwestycja - do 5 mld USD, a budżet refundacji wszystkich leków w Polsce to 3 mld USD. Widzę olbrzymią rolę innowacyjnych firm farmaceutycznych w rozwoju polskiej gospodarki - powiedział prezes AstraZeneca Pharma Poland Jarosław Oleszczuk.

Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners Ltd. wskazał, że innowacyjność to nie tylko zakup technologii. - To, co jest najważniejsze, to połączenie kapitału finansowego i ludzkiego oraz wiedzy jak to wykorzystać - podsumował Krawczyk.

a