środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
czwartek, 11 sierpień 2016 11:20

Leonardo-Finmeccanica: Polsko-włoskie konsorcjum ponownie zabierze nas na Księżyc Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po opracowaniu wierteł na potrzeby misji Rosetta i ExoMars, Leonardo pomoże teraz przeanalizować glebę księżycową w przygotowaniu do zamieszkania Księżyca przez ludzi. Polska firma Astronika dostarczy mechanizm udarowy umożliwiający wiercenie w lodowym gruncie Księżyca.
Urządzenie będzie w stanie pracować na głębokości do dwóch metrów w skrajnych warunkach próżni i w temperaturze do minus 170 stopni Celsjusza.

„To najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne instrumenty, w pełni wyrażające wynalazczość, od której pochodzi nowa nazwa naszej firmy – Leonardo." - Mauro Moretti, CEO i Dyrektor Generalny Leonardo.

Leonardo-Finmeccanica oraz polska firma Astronika łączą wysiłki w celu eksploracji Srebrnego Globu. Leonardo, jako lider konsorcjum podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie systemu pozwalającego Europie na analizę gruntu Księżyca, który znajdzie się na pokładzie misji Luna-Resurs. Misja jest wynikiem partnerstwa między ESA a Roscosmos (Rosyjską Agencją Kosmiczną). Na 2021 r. przewidywane jest lądowanie na Księżycu sondy ważącej około jednej tony w celu poszukiwania wody i surowców, które mogłyby być wykorzystane do zbudowania w przyszłości stałej bazy księżycowej.

W ramach projektu firma Leonardo oraz Astronika przez dwa lata będą zaangażowane w projektowanie, budowę oraz testy prototypu urządzenia PROSPECT, jako kluczowego europejskiego wkładu na misję.

PROSPECT (Package for Resource Observation, in-Situ analysis and Prospecting for Exploration Commercial exploitation and Transportation) to automatyczne laboratorium składające się ze zautomatyzowanego wiertła oraz zestawu narzędzi naukowych. Wiertnica będzie wgryzać się w grunt Srebrnego Globu na głębokość do dwóch metrów, pobierając próbki materiału i dostarczając je do analizy przeprowadzanej przez instrumenty naukowe znajdujące się na pokładzie lądownika. System zostanie przetestowany przez Leonardo w środowisku symulującym warunki panujące w okolicach Bieguna Południowego Księżyca, gdzie laboratorium będzie docelowo pracować
w warunkach próżni oraz temperaturze minus 170 stopni Celsjusza poniżej zera.

LEONARDO-FINMECHANNICA
"Ta umowa, który wynika z naszego doświadczenia w budowie podobnych systemów na potrzeby misji Rosetta i ExoMars, wzmacnia naszą pozycję światowego lidera w wierceniu kosmicznym i urządzeniach do pobierania próbek. Są to najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne instrumenty, w pełni wyrażające wynalazczość, od której pochodzi nowa nazwa naszej firmy – Leonardo", stwierdził Mauro Moretti, CEO i Dyrektor Generalny Leonardo. "Nasze technologie kosmiczne – dodał Moretti – pozwalają nam badać Wszechświat na pokładzie takich sond kosmicznych jak Rosetta, Juno, JUICE czy Cassini, badać środowisko poprzez program Copernicus, studiować fale grawitacyjne poprzez sondę LISA Pathfinder oraz świadczyć służące wszystkim usługi poprzez konstelację satelitów Galileo. Jesteśmy na pokładzie misji ExoMars szukającej śladów życia na Marsie, a teraz chętnie korzystamy z tej nowej okazji, aby móc zbadać tajemnice Księżyca."

ESA
"Dostarczenie PROSPECT na powierzchnię Księżyca na początku następnej dekady będzie dowodem, na to jak bardzo ESA chce stać się ważnym graczem w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz zrównoważonego badania powierzchni Księżyca", powiedział David Parker, Dyrektor ds. Lotów Załogowych i Bezzałogowych w ESA. "Księżyc to jeden z celów fascynującej strategii i programów badania kosmosu ESA wymagających nieustannych lotów załogowych na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz zintegrowanego podejścia do badania Księżyca i Marsa. Ocena opłacalności ekonomicznej eksploatacji miejscowych zasobów jest kluczowa dla przyszłości lotów załogowych a PROSPECT zapewni istotną wiedzę w tym zakresie".

ASTRONIKA
Kompetencje firmy Astronika będą szczególnie istotne przy opracowaniu mechanizmu udarowego, który zapewni efektywniejsze wiercenie w lodowym gruncie Księżyca. Firma powstała w 2013 roku, posiada wyłącznie polski kapitał i specjalizuje się w projektowaniu i budowie mechanizmów dla potrzeb eksploracji kosmicznej oraz technologii satelitarnych dla misji takich agencji kosmicznych jak NASA, ESA oraz DLR (Niemieckiej Agencji Kosmicznej). Jej pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie, zdobyte m.in. przy konstrukcji mechanizmu wbijającego na misję Rosetta-Philae, w ramach której dokonano w zeszłym roku pierwszego w historii lądowania na powierzchni komety.

„ASTRONIKA opracowała mechanizm udaru dla instrumentu HP3 misji NASA InSight, natomiast konsorcjum Leonardo opracowało wiertło dla misji ESA ExoMars: razem stanowimy świetny zespół!" – powiedział Francesco Rizzi, Program Manager ds. PROSPECT w Leonardo.

Informacja dodatkowa

Firma Leonardo jest obecna na rozwijającym się polskim rynku branży kosmicznej, odgrywając coraz bardziej kluczową rolę.

Poprzez spółkę typu joint venture Thales Alenia Space (która od czerwca 2015 r. ma spółkę zależną w Warszawie) oraz Telespazio, Leonardo dostarcza polskiemu MON część naziemną systemu odbioru i przetwarzania danych oraz produktów danych generowanych przez włoskie satelity COSMO-SkyMed. Finansowany przez włoską Agencję Kosmiczną, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Oświaty, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych (MIUR), COSMO-SkyMed to jeden z najbardziej nowatorskich programów w zakresie obserwacji Ziemi, stworzony, aby sprostać wymogom cywilnym (monitoring środowiskowy, ochrona cywilna) oraz obronnym.

Firma Leonardo jest także bardzo aktywna w sektorze satelitarnej telekomunikacji wojskowej i komercyjnej (Milsatcom): W 2009 r. Telespazio podpisało 13-letni kontrakt z polskim MON na korzystanie z dwóch kanałów UHF na SICRAL 1B, włoskim wojskowym satelitą telekomunikacyjnym, i dostarcza Polsce usługi w zakresie nadawania sygnału telewizyjnego.

Dzięki szerokiej gamie umiejętności, od opracowywania najnowocześniejszego sprzętu kosmicznego i czujników, poprzez świadczenie usług satelitarnych, po produkcję satelitów i konstrukcji orbitalnych, firma Leonardo odgrywa wiodąca rolę we wszystkich ważnych międzynarodowych misjach kosmicznych.

a