sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
czwartek, 11 grudzień 2014 12:47

Biedroń zachęca do inwestowania w Słupsku

Napisane przez Jerzy Niemociński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Urzędzie Miejskim w Słupsku odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Inwestuj w Słupsku". Celem projektu była szeroko rozumiana promocja gospodarcza miasta, stworzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego i pozyskanie jak największej liczby inwestorów, co w efekcie miało przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej oraz przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego.

Konferencję otworzył Robert Biedroń, urzędujący od dwóch dni jako Prezydent Słupska. W swoim pierwszym wystąpieniu dotyczącym spraw związanych z gospodarką nowy prezydent miasta zapowiedział powołanie lokalnej Rady Biznesu.

- Będzie ona miała charakter doradczo-konsultacyjny. Jej forum ma służyć dyskusjom o problemach lokalnej przedsiębiorczości. Skupiać ma ona zarówno małych i średnich przedsiębiorców oraz przedstawicieli dużych firm tak aby odzwierciedlać cały potencjał gospodarczy miasta.

Robert Biedroń uważa że Słupsk, jest doskonałym miejscem do inwestowania. - Trzeba wykorzystać geograficzne położenie miasta. Wszystko to co dała nam natura. To miasto ma ogromny potencjał, który jest niewykorzystany. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, o pozyskiwanie energii z wody, słońca i wiatru Słupsk leży w idealnym miejscu. Trzeba to wykorzystać. Należy sięgnąć po środki unijne i zaangażować w ten biznes. Ja sam mam kilka pomysłów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Dziś jest niepowtarzalna szansa, żeby ściągnąć do Słupska biznes, ten wielki biznes. Tylko trzeba być zdeterminowanym, mieć dobre pomysły i trzeba mieć dobrą ofertę inwestycyjną - mówi nowy prezydent Słupska.

W swoim programie wyborczym Robert Biedroń obiecywał mieszkańcom podjęcie starań o utworzenie w Słupsku urzędu centralnego ds. odnawialnych źródeł energii. Po wyborze prezydent Biedroń podtrzymuje swoje zapowiedzi w tym zakresie i w dalszym ciągu zamierza uczynić ze Słupska centrum zielonej energii. Ma tu powstać klaster, skupiający firmy i instytucje rozwijające technologie związane z odnawialnymi źródłami energii.

Należy dodać, że Robert Biedroń jest członkiem Rady Programowej Zielonego Instytutu.

Projekt „Inwestuj w Słupsku" był realizowany w latach 2009 - 2014. Jego wartość całkowita wynosiła ok. 840 tys. zł. W 75% program finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, natomiast 25% całkowitej wartości projektu stanowił wkład własny Miasta Słupska. Partnerem merytorycznym z zakresu promocji projektu była Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa. W efekcie podjętych działań sprzedano jedynie kilka działek inwestycyjnych. W kuluarowych rozmowach uczestnicy konferencji zwracali uwagę na fakt, że w ramach projektu nie udało się jednak pozyskać żadnego inwestora strategicznego.

a